Laktóz túlterhelés
Dr. Kovács Judit – Dr. Kun Judit Gabriella
A laktóz, vagy tejcukor csak a tejben található kettős cukor (diszacharid), a tej szénhidrát tartalmának túlnyomó többségét teszi ki. Glükózból és galaktózból áll. Az anyatej energiatartalmának mintegy 40 %-át adja, segíti a kálcium és a vas felszívódását, a galaktóz pedig a központi idegrendszer fejlődéséhez szükséges galaktolipidek, cerebrozidák alkotóeleme. A legmagasabb laktóz tartalma a humán tejnek van, ez összefügg azzal, hogy az emberi agy tömege nő a legnagyobb mértékben a csecsemőkorban (Akre, 1989; Lawrence, 2005a).
A laktóz szintézis a laktóz szintetáz enzim segítségével történik az emlőben. Az enzim két alegységből tevődik össze, az alfa laktalbuminból és a galaktoziltranszferázból. Utóbbi minden sejtben előfordul, az alfa laktalbumin csak az emlőben. A várandósság alatt a placenta által termelt hormonok, elsősorban a progeszteron meggátolja az emlőben a tejfehérjék, köztük az alfa laktalbumin képződését, ezért számottevő laktóztermelés ezalatt nincs. A placenta megszületésével a gátlás megszűnik, és beindul az alfa laktalbumin szintézis. A laktóz szintetáz enzim összeáll, és megkezdődik a nagy mennyiségű laktóz termelése az emlő mirigysejtjeinek Golgi apparátusában. A laktóz nem képes elhagyni a Golgi apparátus szekretoros vezikuláit, hanem mint minden, ketté nem hasított diszacharid, ozmotikus hatásánál fogva nagy mennyiségű vizet szív a vezikulákba. Ezek azután exocytózis révén bekerülnek a mirigyek lumenébe, növelve ezzel a keletkező tej mennyiségét (Anderson, 2007; Ostrom 1990). A tejtermelődés fokozódása ily módon a laktóztermelés fokozódásához kötődik, s ez hormonális szabályozás révén éppen akkor indul be, amikor megszületik az újszülött, s táplálékra, méghozzá egyre több táplálékra lesz szüksége. (Részletesebben ld. "A tejszintézis molekuláris biológiája" c. fejezetben.)
A laktóz nem tud felszívódni a humán gyomor-béltraktusból, csak alkotóelemeire bontva, glükóz és galaktóz formájában. A laktóz bontását a vékonybél, elsősorban a jejunum kefeszegélyét borító hámsejtek csúcsán elhelyezkedő laktáz enzim végzi (Heyman 2006). A laktóz bontás sebessége határozza meg, hogy adott idő alatt mennyi tejcukor képes felszívódni. Ha a béllumenben több a laktóz, mint amennyit az enzim maradéktalanul bontani képes, emésztetlen laktóz jut tovább a vastagbélbe, ahol a bélbaktériumok fermentálják. Ennek során a szokásos mértéket meghaladó mennyiségű gázok (metán, széndioxid, hidrogén), és savanyú anyagok (tejsav, acetát, propionát, zsírsavak) keletkeznek. A rövid szénláncú zsírsavak fel tudnak szívódni a vastagbél nyálkahártyájáról, így energiaforrásként szolgálnak (Heyman, 2006; Matthews, 2005; Swagerty, 2002).
Maga a laktóz és fel nem szívódó bomlástermékei ozmotikus hatást fejtenek ki, miáltal nagy menynyiségű víz kerül a béllumenbe. Ezekkel a folyamatokkal magyarázható az a klinikai kép, amit laktóz intoleranciának neveznek. A fokozott gázképződés haspuffadást, a súlyosságtól függően görcsös hasfájást, szelességet, flatulenciát, nyugtalanságot, a csecsemők „kólikáját” okozza. Előfordulhat gyakoribb bukás is. A székletürítés gyakori, esetenként nagy mennyiségű, vizes, spriccelő, sárga vagy zöldes színű. A nyálkahártya tartós irritációja miatt a széklet nyálkássá, esetenként véressé is válhat. A túlságosan savanyú széklet a pelenkás terület bőrét irritálhatja, felmarhatja (Akre, 1989; Heyman 2006, Noble 1998). Mindemellett megjegyzendő, hogy a savanyú közeg (pH 5-5,5), nem kedvez a potenciálisan patogén bélbaktériumok megtelepedésének, ellenben elősegíti a bifidus flóra kolonizációját (Akre 1989; Heyman 2006). A csecsemő súlya gyarapodhat, de előfordulhat nem kielégítő súlygyarapodás, súlyos esetben dehidráció, kiszáradás.
A laktóz intolerencia klinikai képével alapvetően két szituácóban találkozunk:
A) csökkent laktáz mennyiség
B) a normális mennyiségű laktáz kapacitását meghaladó laktóz bevitel, a laktóz túlterhelés
A laktáz deficienciának (A) is két variációja van:
I. primer laktáz deficiencia
a. kongenitális (autoszomális recesszív)
b. fejlődéshez kötött
c. etnikai, rasszhoz kötött
II: szekunder laktáz deficiencia
A primer laktáz elégtelenség veleszületett formája rendkívül ritka, a laktózmentes tápszerek kifejlesztése előtt sokszor fatális kimenetelű volt. Megszületéstől kezdve súlyos hasmenéssel jár, hyperkalcémiát, vesekövet is leírtak. Az érintettek a csecsemőkort a súlyos dehidráció és alultápláltság miatt többnyire nem élték túl (Heyman, 2006).
A fejlődéshez kötött laktáz elégtelenség a koraszülöttségből adódik. A magzat laktáz aktivitásában a legnagyobb növekedés a harmadik trimeszterben következik be, amikor a laktáz aktivitás 3‑4‑szeresre fokozódik. Ennek következtében viszont a 28-34. hét előtt születettek értelemszerűen laktáz deficiensek. Az egyébként egészséges koraszülöttek vastagbeléből is fel tudnak azonban szívódni és energiaforrásként szolgálni a rövid szénláncú zsírsavak, valamint ez az egyetlen helyzet, amikor a laktózbevitel fokozatos emelésével a laktáz enzim aktivitása indukálható, növelhető (Shulman, 1998; Shulman, 2005).
A fent említett, extrém ritka, veleszületett formáktól eltekintve minden humán újszülött szükségszerűen laktóz toleráns, azaz megfelelő mennyiségű laktázzal rendelkezik, hiszen az első évek alapvető tápláléka a tej (Heyman, 2006). A laktáz aktivitása az életkor előrehaladtával csökken. Hogy ez, a genetikailag kódolt „lactase nonpersistence” mikor kezdődik, etnikumtól függően változik. A világ népességének nagy részében 3-5 éves kortól csökken a laktáz aktivitása, és tejcukor tartalmú étel fogyasztása több-kevesebb klinikai tünettel jár. Az észak európai, skandináv eredetű népesség körében fordul elő autoszomális domináns öröklődésű „lactase persistence”, azaz élethosszig tartó, változatlan laktáz aktivitás (Heyman 2006; Lomer, 2008; Matthews, 2005; Swagerty, 2002).
A szekunder laktáz elégtelenség oka minden olyan állapot, ami a vékonybél nyálkahártya kefeszegélyét károsítja, ezáltal csökkentve a laktáz enzim mennyiségét. Ilyenek elsősorban a hasmenést okozó fertőzések, allergiás és egyéb, immun eredetű kórképek (pl. Crohn betegség, cöliákia) és más bélbetegségek. A szoptatott csecsemők allergiás reakcióját kiválthatják az anya által fogyasztott egyes tápanyagok, vagy az azokban levő adalékok. Az allergiás reakció érintheti izoláltan a gyomor-béltraktust, hasi kólikát, esetenként véres székletet okozva. Ilyenkor a kiváltó tényező (legtöbbször tehéntej) felderítése és kihagyása az anyai étrendből megoldást hozhat (Hill, 2005; Vandenplas, 2007). A csecsemők 6‑18 hónapos korukra általában „kinövik” ezt a típusú allergiát. Az allergia másik, IgE mediált formája szisztémás tünetekkel jár, okozhat légúti-, bőrtüneteket, és a keringési rendszert érintve akár anafilaxiás reakciót (Brill, 2008; Martorell, 2006). Fontos megjegyezni, hogy a tejallergia nem azonos a laktóz intoleranciával, bár annak kiváltó oka lehet. A súlyos malnutríció is okozhat vékonybél nyálkahártya atrófiát, így másodlagos enzimhiányt (Heyman, 2006).
A laktáz elégtelenség ezen formáinak gyógyításában elsődleges a kiváltó ok felderítése és megszüntetése. A teljes gyógyulásig 2-3 hónapos kor alatt több hét is eltelhet. A szoptatás, anyatejes táplálás, azaz a laktózbevitel felfüggesztésére általában nincs szükség. Extrém súlyos, dehidrációval fenyegető esetekben, mely rendszerint a fiatal, inkább koraszülött csecsemőket veszélyezteti, jön szóba átmenetileg laktózmentes tápszer adása. Tartós alkalmazásuk egyebek mellett a galaktóz hiánya miatt a mentális, kognitív fejlődést veszélyeztetheti (Akre, 1989).
B. Laktóz túlterhelés
A mindennapi gyakorlatban legtöbbször ez a csecsemő kólika, laktóz intolerancia fent részletezett tüneteinek okozója. Első leírója 1988-ban a Lancetben megjelent cikkében Woolridge és Fisher. Bár napjainkban is legtöbbször az állandóan szopni akaró, sokat síró, „hasfájós” csecsemőkkel keresik fel a „kevés tejük” miatt aggódó édesanyák a gyermekorvosokat, gyermek gasztroenterológusokat, az általános orvosi gyakorlatban nem terjedt el a Woolridge által ajánlott megoldás: „Finish the first breast first” („először fejezd be az első emlőt”) (Noble, 1998; Vickers, 1995; Woolridge 1988).
A laktóz túlterhelés oka lehet:
a. helytelen szoptatási gyakorlat
b. tej túlprodukció és/vagy
c. túlzottan erőteljes tejleadó reflex
Az emlőben termelődő tejet a szakirodalomban gyakran két frakcióra osztják: a szoptatás elején ürülő, vízben és laktózban gazdagabb, hígabb „első tejre” és a szoptatás vége felé ürülő, zsíros „hátsó tejre”. Fontos azonban megjegyezni, hogy az anyatej konkrét összetétele nem azon múlik, hogy egy adott szoptatás elején vagy végén ürül-e, hanem azon, hogy az emlő éppen mennyire van kiürítve: minél üresebb az emlő, annál nagyobb a tej zsírtartalma (Daly, 1993). Azaz az emlő nem termel kétféle tejet, mindössze arról van szó, hogy a tejtermelés során a zsírcseppek az alveolus falához tapadnak, míg a vizesebb rész felgyűlik az alveolusok üregében és a csatornákban, ahol összekeveredik az előző szoptatás végén az emlőben maradt tejjel. Minél hosszabb idő telik el két szoptatás között, annál hígabb lesz az emlőben felgyülemlő tej. Amikor a csecsemő szopni kezd, először ehhez a vízben és laktózban gazdag, kalóriában szegény tejhez jut, mely főleg a szomját oltja. A szopás hatására kiváltódó tejleadó reflex a tejet az alveolusokból a zsírcseppekkel együtt a tejcsatornákba préseli. Minél jobban kiüríti a mellet a csecsemő, annál nagyobb a kiürülő tej zsír- és ezzel kalóriatartalma (Lawrence, 2005a).
A csecsemők különböző gyakorisággal szopnak, és különböző mennyiségű tejet vesznek magukhoz az egyes szopások során. De akár ritkábban sokat, akár gyakrabban kis mennyiségeket szopnak, elfogyasztják a megfelelő növekedésükhöz szükséges tejmennyiséget. A csecsemők a szopás során az elérhető tejmennyiségnek csak a 63-72%-át fogyasztják el – vagyis nem azért fejezik be a szopást, mert az emlő kiürült, hanem azért, mert jóllaktak. A csecsemő jóllakottsága inkább függ az elfogyasztott kalóriáktól, mint a táplálék mennyiségétől (Kent, 2006). Az egyéni különbségek normálisak, nincs értelme mérni a szopott tejmennyiséget, mert nem az fejezi ki, hogy az adott csecsemő számára elég, vagy nem elég.
Az eddigiek alapján helytelennek tekinthetjük tehát azt a gyakorlatot, amikor az anya előírt tartamra korlátozza az egy mellen töltött szopás idejét, vagy gyakran váltogat emlőt szoptatás közben, mielőtt a csecsemő egy mell kínálatát elfogyasztotta volna (Akre, 1989; Woolridge, 1988). A zsír lassítja a gyomorürülést, hiányában túl sok laktóz jut túl gyorsan a gyomorból a vékonybélbe, emiatt mennyisége meghaladhatja a vékonybélben termelődő, egyébként normális mennyiségű laktáz enzim kapacitását. Az elbontatlanul maradt laktóz a már ismert, laktóz intoleranciának nevezett folyamatot és tüneteket okozza.
Ha az egyébként egészséges és jól fejlődő csecsemő sírós, hasfájós lesz és habos, vizes székleteket kezd üríteni, az többnyire az el nem bontott laktóznak köszönhető, s gyanús, hogy ennek hátterében az áll, hogy „nem jutott el a zsírig” egy mell szopása során. Ha ezt tapasztaljuk, kitartóbban kell egy mellen tartani, vagy többször visszatenni ugyanarra, mint azelőtt. (Lawrence, 2005b)
A tej túlprodukció, azaz a csecsemő igényét meghaladó tejmennyiség oka szintén lehet helytelen szoptatási gyakorlat – pl. ha az anya minden szoptatás után rendszeresen fej – , de előfordulhat alkatilag bőtejű nőknél vagy állhat hyperprolactinaemia is a háttérben.
Az élettani laktáció során az emlő telítettsége és a tejpangás (amikor a tej az emlőben marad) a tejtermelés csökkenéséhez vezet. A kutatási eredmények azt igazolják, hogy két, egymással együttműködő mechanizmus létezik a tejtermelés szabályozására.
Az egyik a „Feedback Inhibitor of Lactation” (FIL) nevű fehérje működésén alapul. A FIL egy savófehérje, amit a tejtermelő sejtek választanak ki, és amelynek koncentrációja nő, ahogy a tej felszaporodik az egyre jobban kitáguló alveolusokban. A FIL – negatív visszacsatolásként – csökkenti a tejtermelést. A gátlás reverzibilis, a koncentrációtól függ, és nem befolyásolja a tej összetételét, mivel egyidejűleg valamennyi összetevő szintézisére hatással van. Amikor a tej kiürül az emlőből, a FIL koncentrációja lecsökken, és a tejszintézis ismét felgyorsul (Wilde, 1995).
A másik mechanizmus azzal van összefüggésben, hogy az emlőben felszaporodó tej csökkenti a prolaktin kötődését a tejtermelő sejtek membránjához, így a telített alveolusok lactocytái kevésbé veszik fel a prolaktint a vérből. Feltételezik, hogy az alveolusok telítődésével a szekretoros sejtek alakja megváltozik, aminek hatására a prolaktin receptorok deaktiválódnak. A prolaktin csökkent mértékű kötődése a membrán receptorokhoz, gátló hatással van a tejtermelésre, és végeredményben a tejtermelés megszűnik. Ha az emlőt ismét kiürítik, a prolaktin újra kötődik a membrán receptorokhoz, és fokozza a tejszintézist. Minél üresebbek az alveolusok, annál gyorsabban zajlik a tejtermelés, majd pedig az emlő újra telődésével a tejtermelés üteme ismét lassul. Ez bármikor megtörténik, ha egy emlő túltelítődik, függetlenül attól, hogy mi történik a másik emlőben (Cox, 1996; Cregan, 2002; Daly, 1993Mar; Daly, 1996; Nolin, 1979).
A tej túltermelése mind az anyánál, mind a csecsemőnél kóros tüneteket okozhat, ezért Livingstone „anyai és csecsemő hiperlaktációs szindrómáról” beszél (Livingstone, 1996). A tej túltermeléstől szenvedő anya emlőiben állandó telítettséget, feszítést vagy túltelítődést észlelhet. A szoptatások között tejcsepegést tapasztalhat, és jelentős mennyiségű tej folyhat el az éppen nem használt emlőből a szoptatások alatt. Gyakori a tejcsatorna elzáródás, és nagy a kockázata a mellgyulladás kialakulásának.
A csecsemő szopás közben mohónak tűnhet, miközben azért küzd, hogy ne nyeljen félre. Szopás után gyakran bukik, reflux-szerű tünetei lehetnek, és gyakori gázosságtól, hasfájástól, szenvedhet. Legtöbbször robbanásszerűen ürülő, zöld és híg széklete van. Súlygyarapodása lehet kiugróan magas, de elégtelen is. A gyors tejfolyással való küzdelem miatt nyugtalanul szophat, és előfordulhat, hogy csak röviden hajlandó szopni vagy teljesen elutasítja a mellet. A nyűgösség, gyakori sírás és az esetlegesen lassú gyarapodás miatt az anya azt gondolhatja, hogy nincs elég teje vagy a teje nem elég jó minőségű.
A túltermelő emlőből szopó csecsemő legtöbbször nem képes eléggé kiüríteni a mellet ahhoz, hogy elérje a zsírosabb „hátsó” tejet, ami az üresebb emlőből ürül. A viszonylag magasabb laktóz- és alacsonyabb zsírtartalmú táplálék gyors gyomorürüléshez vezet, aminek következtében a vékonybélben túl magas lesz a laktózkoncentráció a csecsemő laktáz kapacitásához képest, ez vezet a gyakori, híg székletürítéshez (Woolridge, 1988).
A hiperlaktációs szindróma gyakori másodlagos tünete a csecsemő nem megfelelő szopási technikája. Ez lehet a gyermek azon kísérleteinek következménye, hogy valahogyan megbirkózzon a túlságosan bőséges tejfolyással, alkalmanként lecsúszva az emlőről, hogy a bimbóra ráharapva lassítsa az áradatot – gyakran kisebesítve ezzel az anya mellbimbóját. Az is előfordulhat, hogy a csecsemő hozzászokik, hogy passzívan elfogyassza a szájába ömlő tejet anélkül, hogy ő maga erőfeszítést tenne a tejhez jutásért. Ennek megvan az a veszélye, hogy 4-6 hét után elégtelen tejtermeléshez vezet.
A tünetek enyhítésére korábban azt javasolták, hogy az anya fejjen le valamennyi tejet közvetlenül szoptatás előtt. Ennek célja, hogy a tejleadó reflex kiváltásával a legerősebb kezdeti tejfolyás megtörténjen, mielőtt a csecsemő mellre kerül, egyben kiürüljön valamennyi a zsírszegényebb első tejből, és így a kisbaba hamarabb hozzájusson a zsírdús hátsó tejhez. Egy ellenérv ezzel a módszerrel szemben, hogy a gyakori fejés normális szoptatással kombinálva fokozza a tejtermelést, és végeredményben súlyosbítja a problémát.
Sok szakember manapság már egy, az élettani ismereteinken alapuló megközelítést követ a tejmennyiség csökkentésére. Azt tanácsolják, hogy az édesanya korlátozza a szoptatást csak az egyik mellére bizonyos számú szoptatás alkalmával vagy bizonyos ideig („blokkokban szoptatás”). Vagyis a szoptatási gyakoriságot nem csökkenti az anya, csak a mellváltások számát. Ennek az a célja, hogy relatív tejpangást idézzen elő az átmenetileg nem használt emlőben, amely így a tejmennyiség csökkenéséhez vezet a FIL felhalmozódása és a laktociták ellapulása miatt, mivel mindkettő a tejtermelési ütem lassulását okozza. Ennél a megközelítésnél a legnagyobb nehézséget az okozza, hogy a felgyülemlett tej nagyon lassan szívódik fel, és arra kényszerítheti a csecsemőt, hogy a kezelés megkezdése után még hosszú ideig folytassa a küzdelmet a nagy mennyiségű tejjel. A módszer hátránya, hogy fokozódik a tejcsatorna elzáródás és a masztitisz kialakulásának kockázata, ezért nagyon kell ügyelni a figyelmeztető jelekre. A diszkomfort, illetve az elzáródás kockázatának csökkentésére az anya fejhet az éppen nem használt melléből egy keveset, éppen csak annyit, hogy a kellemetlen feszülés megszűnjön (Smith, 2010).
Az optimális megoldás nemcsak a tejcsökkentésre koncentrál, hanem a csecsemő szempontjait is figyelembe veszi, azaz biztosítja, hogy a kisbaba kényelmesen szophasson anélkül, hogy a túl erős tejleadó reflexszel vagy a túl nagy mennyiségű tejjel kelljen birkóznia. Veldhuizen-Staas olyan módszert javasol, amely egyszerre csökkenti a túlzott tejtermelést és biztosítja a csecsemő tüneteinek enyhítését.
A kezelés azzal kezdődik, hogy az anya mindkét mellét lefeji, amennyire csak lehetséges. Egy aktív, laktáló emlőt – természetesen – lehetetlen tökéletesen kifejni, hiszen a tejtermelés folyamatos. A kézi fejés is megfelelő lehet, de a legtöbb esetben a gépi fejés a leghatékonyabb és a leggyorsabb, különösen, ha dupla fejes mellszívót használunk. A fejés után az édesanya azonnal mellre teszi a csecsemőt, és mindkét „üres” melléből megszoptatja. (Sok csecsemő el is alszik a mellen teljesen eltelve a zsíros hátsótejtől – sokan közülük életükben először.) Ezek után a nap hátralévő részét egyenlő – kezdetben kb. háromórás – időközökre osztjuk. Minden alkalommal, amikor a kisbaba jelét adja annak, hogy szopni szeretne, ugyanazt a mellet ajánlja fel neki az édesanya, mindenféle korlátozás nélkül (sem a gyakoriság, sem az időtartam nincs korlátozva, csak az oldal). Az időköz (blokk) végén vagy egy sok órás alvás után a csecsemő a másik mellett kapja meg minden szopásra az új blokkon belül. Fontos, hogy a lehető legjobb pozícióban és módon kapja be a mellet a fejés utáni első szopástól kezdve, azért, hogy a szopási technikája javuljon. Ez döntő a további sebesedés megelőzése és a jövőbeli megfelelő tejtermelés megalapozása szempontjából. A tünetek súlyosságától függően az időközök fokozatosan növelhetők 4, 6, 8 vagy akár 12 órára is. A kevésbé bonyolult esetekben egyszeri fejés elegendő, másoknál alkalmankénti ismétlésekre lehet szükség. A fejések közötti időtartam fokozatosan nőni fog, ahogy a tünetek enyhülnek. Az édesanya figyelmét fel kell hívni arra, hogy ne fejje le a mellét túl gyakran, mert azzal a tejtermelést fokozhatja. Csak akkor kell ismételten lefejni az emlőket, ha a túltelődés súlyossá válik. A módszer alkalmazása során az anyát figyelmeztetni kell az ismétlődő túltelítődés, tejcsatorna elzáródás és masztitisz lehetőségére, ill. figyelemmel kell kísérni, hogy nem alakulnak-e ki ezek tünetei. Néhány esetben az első kiürítés után kezdetben továbbra is több tejet termelnek az emlők a szükségesnél, és újra töltődnek. A legtöbb esetben azonban egy teljes fejés elegendő ahhoz, hogy elfogadható szintre csökkenjen a tejtermelés (Veldhuizen-Staas, 2007).
Súlyos esetben a szoptatási gyakorlat megváltoztatását kiegészíthetjük a tejtermelést csökkentő gyógynövények, pl. zsályatea alkalmazásával. Ha a tejmennyiség nem csökken, az anya kivizsgálása prolaktinóma, hipertireózis, tiroiditisz irányába indokolt. (Lawrence, 2005c)
Irodalomjegyzék
- Anderson SM, Rudolph MC, McManaman JL, Neville MC.: Key stages in mammary gland development. Secretory activation in the mammary gland: it's not just about milk protein synthesis! Breast Cancer Res. 2007;9(1):204. http://breast-cancer-research.com/content/9/1/204 (2011.12.29.)
- Akre J (editor).: Lactation. In: Infant feeding the physiological basis Bulletin of the World Health Organization, Supplement to Volume 67, 1989. pp19-40. http://whqlibdoc.who.int/bulletin/1989/Vol67-Supp/bulletin_1989_67%28supp%29_2.pdf (2011.12.29.)
- Brill H.: Approach to milk protein allergy in infants. Can Fam Physician. 2008 Sep;54(9):1258-64. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2553152/?tool=pubmed (2011.12.29.)
- Cox DB, Owens RA, Hartmann PE.: Blood and milk prolactin and the rate of milk synthesis in women. Exp Physiol. 1996 Nov;81(6):1007-20. http://ep.physoc.org/content/81/6/1007.full.pdf (2011.12.29.)
- Cregan MD, Mitoulas LR, Hartmann PE.: Milk prolactin, feed volume and duration between feeds in women breastfeeding their full-term infants over a 24 h period. Exp Physiol. 2002 Mar;87(2):207-14. http://ep.physoc.org/content/87/2/207.full.pdf (2011.12.29.)
- Daly SE, Owens RA, Hartmann PE.: The short-term synthesis and infant-regulated removal of milk in lactating women. Exp Physiol. 1993 Mar;78(2):209-20. http://ep.physoc.org/content/78/2/209.long (2011.12.29.)
- Daly SE, Di Rosso A, Owens RA, Hartman PE.: Degree of breast emptying explains changes in the fat content, but not fatty acid composition, of human milk Exp Physiol. 1993 Nov;78(6):741-55. http://ep.physoc.org/content/78/6/741.full.pdf (2011.12.29.)
- Daly SE, Kent JC, Owens RA, Hartmann PE.: Frequency and degree of milk removal and the shortterm control of human milk synthesis. Exp Physiol. 1996 Sep;81(5):861-75. http://ep.physoc.org/content/81/5/861.full.pdf (2011.12.29.)
- Heyman M: Lactose intolerance in infants, children, and adolescents. Pediatrics 2006;118(3):1279-86 http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;118/3/1279.pdf (2011.12.29.)
- Hill DJ, Roy N, Heine RG, Hosking CS, Francis DE, Brown J, Speirs B, Sadowsky J, Carlin JB.: Effect of a low-allergen maternal diet on colic among breastfed infants: a randomized, controlled trial. Pediatrics. 2005 Nov;116(5):e709-15. http://pediatrics.aappublications.org/content/116/5/e709.long (2011.12.29.)
- Kent JC, Mitoulas LR, Cregan MD, Ramsay DT, Doherty DA, Hartmann PE.: Volume and frequency of breastfeedings and fat content of breast milk throughout the day. Pediatrics. 2006 Mar;117(3):e387-95. http://pediatrics.aappublications.org/content/117/3/e387.long (2011.12.29.)
- Lawrence RA, Lawrence RM: Biochemistry of human milk. In: Breastfeeding – A Guide for the Medical Profession. 6th edition, Mosby (2005a) pp 105-170.
- Lawrence RA, Lawrence RM: Management of the mother-infant nursing couple. In: Breastfeeding – A Guide for the Medical Profession. 6th edition, Mosby (2005b) pp 255-316.
- Lawrence RA, Lawrence RM: Medical complications of the mother. In: Breastfeeding – A Guide for the Medical Profession. 6th edition, Mosby (2005c) pp 559-627.
- Livingstone V.: Too much of a good thing. Maternal and infant hyperlactation syndromes. Can Fam Physician. 1996 Jan;42:89-99. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2146202/pdf/canfamphys00071-0091.pdf (2011.12.29.)
- Lomer MC, Parkes GC, Sanderson JD.: Review article: lactose intolerance in clinical practice–myths and realities.Aliment Pharmacol Ther. 2008 Jan 15;27(2):93-103. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2036.2007.03557.x/pdf (2011.12.29.)
- Martorell A, Plaza AM, Boné J, Nevot S, García Ara MC, Echeverria L, Alonso E, Garde J, Vila B, Alvaro M, Tauler E, Hernando V, Fernández M.: Cow's milk protein allergy. A multi-centre study: clinical and epidemiological aspects. Allergol Immunopathol (Madr). 2006 Mar-Apr;34(2):46-53.
- Matthews SB, Waud JP, Roberts AG, Campbell AK: Systemic lactose intolerance: a new perspective on an old problem. Postgrad Med J. 2005 Mar;81(953):167-73. http://pmj.bmj.com/content/81/953/167.long (2011.12.29.)
- Nolin JM.: The prolactin incorporation cycle of the milk secretory cell. An integral component of the prolactin response cycle. J Histochem Cytochem. 1979 Aug;27(8):1203-4. http://jhc.sagepub.com/content/27/8/1203.long (2011.12.29.)
- Ostrom KM: A review of the hormone prolactin during lactation Prog Food Nutr Sci 1990;14(1):1-43
- Smith LJ, Riordan J: Postpartum Care. In: Riordan J, Wambach K: Breastfeeding and Human Lactation.4th edition, Jones& Bartlett (2010) pp 253-290.
- Shulman RJ, Schanler RJ, Lau C, Heitkemper M, Ou CN, Smith EO: Early feeding, feeding tolerance, and lactase activity in preterm infants J Pediatr 1998; 133(5):645-9. http://www.jpeds.com/article/S0022-3476%2898%2970105-2/abstract (2011.12.29.)
- Shulman RJ, Wong WW, Smith EO.: Influence of changes in lactase activity and small-intestinal mucosal growth on lactose digestion and absorption in preterm infants. Am J Clin Nutr. 2005 Feb;81(2):472-9. http://www.ajcn.org/content/81/2/472.long (2011.12.29.)
- Swagerty DL Jr, Walling AD, Klein RM.: Lactose intolerance. Am Fam Physician. 2002 May 1;65(9):1845-50. http://www.aafp.org/afp/2002/0501/p1845.html (2011.12.29.)
- Vandenplas Y, Koletzko S, Isolauri E, Hill D, Oranje AP, Brueton M, Staiano A, Dupont C.: Guidelines for the diagnosis and management of cow's milk protein allergy in infants. Arch Dis Child. 2007 Oct;92(10):902-8. http://adc.bmj.com/content/92/10/902.long (2011.12.29.)
- Veldhuizen-Staas VGA.: Overabundant milk supply: an alternative way to intervene by full drainage and block feeding International Breastfeeding Journal 2007, 2:11 http://www.internationalbreastfeedingjournal.com/content/2/1/11 (2011.12.29.)
- Vickers M.: Finish the First Breast First. Leaven, September-October 1995;69-71. http://www.llli.org/llleaderweb/lv/lvsepoct95p69a.html (2011.12.29.)
- Wilde CJ, Addey CV, Boddy LM, Peaker M.: Autocrine regulation of milk secretion by a protein in milk. Biochem J. 1995 Jan 1;305 ( Pt 1):51-8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1136428/pdf/biochemj00072-0059.pdf (2011.12.29.)
- Woolridge MW, Fisher C.: Colic,„overfeeding”, and symptoms of lactose malabsorption in the breast-fed baby: a possible artifact of feed management? Lancet.1988 Aug 13;2(8607):382-4. http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2888%2992847-4/abstract (2011.12.29.)