Izolált békaszív vizsgálata (Straub-szív)
A vizsgálat elve
a békaszívnek az emberével ellentétben nincs saját vérellátása, tápanyagait a vérből diffúzióval veszi fel. Ennek megfelelően az állat halála után még jó ideig működőképes marad a szív, amennyiben béka Ringerrel töltjük fel. Az oldat összetételének változtatása jellegzetesen befolyásolja a szív működését.
Preparálás:
- Has
- clavicula
- pericardium
- frenulum
- két fonal
- truncus aorticus bal ágon metszés, bele telt Straub kanül, fonallal rögzítés
- aorta elvágása
- sinus venosus alatt lekötés
- nagy venák elmetszése
- állványra rögzítés
- erőkar csatlakoztatása
- átmosás béka Ringerrel
Hatások:
- Izozmotikus NaCl: nincs benne Ca2+, így azt látjuk, hogy először az amplitúdó csökken, majd görcsös szisztolékat látunk.
- Hypercalcaemia: az EC Ca-koncentráció növelésével a kontrakciók amplitúdója csökken, majd a szív görcsben, szisztoléban megáll. Ennek oka, hogy a megnövekedett konc.gradienssel szemben a sejtek nem tudják eltávolítani a Ca2+-ot, így nem tudnak relaxálni sem.
- Hyperkalaemia: az EC K+ növelése a membránpotenciált a K egyensúlyi potenciáljához közelíti, azaz depolarizálja. Ennek következtében a Na-csatornák fokozatosan inaktiválódnak, az amplitúdó csökken, majd végül a szíív dyastoléban megáll.
- ACh hatása: a szíven Gio kapcsolt m2,4 található, ami a paraszimp. hatást közvetíti. HR, amplitúdó csökken, majd a szív dyast-ban megáll.
- Adrenalin hatása: szimp. hatás. amplitúdó és frekvencia nő.
- Atropin adása: mACh gátló
- Extrasystole: kompenzációs pauza