Pont annyi, amennyit beleteszel.



Loading


Munkakeresési csomag

A meghirdetett állásokra szinte mindig túljelentkezés van, így az szerezhet előnyt, aki képes jól bemutatkozni. A hatékony önéletrajz és kísérőlevél ezért fontos eszköz az álláskereső kezében. Rengeteg jelentkező küld részletes önéletrajzokat és hosszú kísérőleveleket a potenciális munkaadóknak. A felesleges mellébeszélés azonban csökkenti a pályázó esélyeit. Nem szabad megfeledkezni róla, hogy a munkaadók rengeteg jelentkező bemutatkozó anyagát kénytelenek elolvasni. Így érthető, ha berzenkednek a terjedelmes, aprólékos önéletrajzoktól és motivációs levelektől.

Motivációs levél (Kísérőlevél)

Amikor egy pozícióra pályázol, önéletrajzod mellé gyakran kérik, hogy csatolj kísérőlevelet vagy motivációs levelet. A két fogalmat gyakran szinonimaként használják, noha lehetne különbséget találni a kettő között. Azonban azt javasoljuk, hogy minden esetben motivációs levelet írj, mert lényegibb információkat tartalmaz rólad. A továbbiakban is ezt tárgyaljuk. A motivációs levél rövid, hivatalos levél egy fontos kiegészítő eszköze az életút leírásának, amellyel a jelentkező szervezetre szabottá teheti pályázatát és összefoglalja az önéletrajzban csak vázlatosan leírt szakmai pályafutását. Ideális terjedelme maximum egy oldal. Mivel hivatalos levél, tartalmaznia kell annak kötelező alaki elemeit. A motivációs levél világít rá a fontos dolgokra, melyek a megpályázott pozíció szempontjából hangsúlyosak lehetnek, mutat valamit a személyiségünkből, céljainkból, elért eredményünkből. Felkelti a figyelmet, és ösztönzi az olvasót az önéletrajz elolvasására, valamint annak részletesebb áttanulmányozására. Fontos, hogy választ adjon arra a kérdésre, hogy mivel tudsz hozzájárulni a kórház/cég jövőbeni sikereihez.

A kísérőlevél feltétlenül tartalmazza az alábbiakat:

  • Cím, megszólítás (Érdemes kinyomozni a felelős személy nevét, pozícióját – viszont, ha nem vagy biztos a névben, akkor inkább ne kockáztass!)
  • A pozíció, amit meg kívánsz pályázni – Indokold meg, miért találod a kiírt pozíciót érdekesnek!
  • Honnan hallottál a pozícióról? – Hivatkozz az információforrásra (rezidens nyilvántartás, napilap, internet, ismerős stb.)

Fejtsd ki, miért te vagy a legmegfelelőbb a pozícióra: Mutasd be magad röviden! Ha szükséges, ismertesd az önéletrajzot kiegészítő, a pozíció szempontjából lényeges információkat! Ez a lényegi rész, melyben a munka elnyeréséhez szükséges tapasztalatok, tanulmányok, és az elért eredmények találhatók. Itt van lehetőség arra, hogy élőszóban is kifejtsd azokat a legfontosabb pontokat, amelyekről az önéletrajznál sajnáltad, hogy csak egy sort lehet írni.

Motiváció, célok meghatározása (Miért jelentkezel? Miért szeretnéd betölteni az állást?) Személyiségének jellemzése. Itt néhány sort írhatsz magadról is, azonban a sok pozitív tulajdonság felsorolása viszont inkább visszatetszést kelthet. Személyiségedről a motivációs levél stílusából és hangvételéből is minden kiderül.

  • Kérj időpontot/alkalmat egy személyes találkozóra!
  • Írd alá kézzel!

További tippeket, ötleteket és mintákat találhatsz az alábbi linkeken:

Szakmai ajánlások

A legtöbb munkáltató előnyként értékeli, ha a pályázó rendelkezik ajánlásokkal, azaz olyan a szakmában elismert személyek által írt levéllel, amelyben a pályázót illetően nyilatkozik teljesítményéről, erősségeiről, és irányt mutat, miért alkalmas az adott munkakör elvégzésre. Az ajánlólevél célja, hogy a leendő munkaadó a pályázói „önbevalláson” kívül egy harmadik személytől is véleményt kérhessen, hogy alaposabb képet formálhasson a pályázóról. Olyan személy véleményére kíváncsi, aki korábban munkakapcsolatban volt Veled, aki meg tudja ítélni teljesítményedet, erősségedet, esetleges gyengeségeidet.

Kitől érdemes ajánlólevelet kérned?

Korábbi főnöködtől, esetleg a szakmában elismert személytől, akivel huzamosabban dolgoztál együtt. Olyasvalakitől kérj ajánlást, aki igazat állít rólad. Nem baj, ha nem vagy az összes készség és képesség birtokában, ami a munkához szükségeltetik. Senki sem tökéletes, nincs olyan munkavállaló, aki minden kívánalomnak teljesen megfelelne. Ugyanakkor nincs eszményi munkahely sem és ezt a munkáltató is tudja, sőt, egyre gyakrabban fordul elő, hogy valakit nem szívesen alkalmaznak, mert túlképzett az adott pozícióra, ami a későbbiekben feszültségekhez vezethet.

Ha abba nem hálás helyzetbe kerülsz, hogy a megkért személy szívesen ad neked ajánlást, de időhiányra hivatkozva megkér, hogy írd meg helyette, akkor a legbölcsebb, hogy igyekszel egy-két ajánlás mintát átolvasni, és az alapján készíted el az anyagot.

Az ajánlólevélben szerepeljen, hogy

  • meddig dolgoztatok együtt;
  • mi volt a felelősségi köröd a munka során;
  • hogyan láttad el a munkádat;
  • miért tart megfelelőnek az állás betöltésére.

További tippeket, ötleteket és mintákat találhatsz az alábbi linkeken:

Publikációs lista

Amennyiben korábban tudományos folyóiratban publikáltál, akkor érdemes ezt is feltüntetni és a publikációs lista formájában a munkakeresési csomaghoz csatolni. Az átláthatóság kedvéért érdemes a publikációidat időrendi sorrendben feltüntetni, a neved kiemelésével és ha van, akkor a szerzett impact faktor feltüntetésével. Ha egy oldalnál hosszabb a listád, akkor érdemes csak kivonatot készítened, a témához kapcsolódó és komoly munkák feltüntetésével. Ha viszont nincs publikációd, de a munkahelynek vannak kutatási területen törekvései, akkor érdemes pár konferencia előadást vagy posztert feltüntetni – különösen a nemzetközi, vagy idegen nyelvű konferenciák jelenthetnek húzóerőt –, hogy kiderüljön, jártas vagy kutatási témákban is.


QR Code
QR Code Munkakeresési csomag (generated for current page)