3.6. Családtervezés

A családtervezés az egészségügyi dolgozók számára egyaránt nehéz férfiak és nők esetében is. Főleg akkor tűnik megoldhatatlannak a helyzet, ha komolyabb szakmai célkitűzéseid vannak. A diplomaszerzés utáni néhány év alatt tanulhatod meg igazán a szakmádat, és ezekben az években vagy kellően fiatal is, hogy könnyedén gyermeket vállalhass, családot alapíts. Kicsit sarkítva a helyzetet a fiatalság, anyagi biztonság, gyermek hármas közül csak kettőt választhatsz. Persze kaphatsz segítséget a szüleidtől, az államtól, a munkahelyedtől és lehet egy kis szerencséd is. Nézzünk meg a lehetőségeid egy részét a nemek tekintetében. Ezeket a forgatókönyveket csak gondolatébresztőként tárgyaljuk, a saját utadat járd, a saját döntésed alapján – még ha nagyban befolyásolja is azt a hozott családmodelled.

Ha férfi vagy

Ha férfiként nézel szembe a családalapítás problémájával, talán egy kicsit egyszerűbb a helyzet, nem kell ténylegesen felfüggesztened munkádat vagy tanulmányaidat, a gyermekvállalásért. Azonban a férfitől várják el családfenntartó szerepet: biztosítsd a családalapítás feltételeit, és az eltartás pénzügyi hátterét – tehát keress sokat, és ha tudsz, akkor érj haza időben a családodhoz! Ezek az elvárások gyakran egybeesnek a karrierépítés vonalával, hiszen akkor keresel eleget, ha jó vagy a szakmádban. Sajnos ez nem is olyan egyszerű az egészségügyben. Még ha legjobbak közé tartozol, sem könnyű biztosítani a feltételeket a rezsihez és a pelenkavásárláshoz. Ezért vállalnak a legtöbben második vagy harmadik állásokat. Ennek a hátulütője azonban a túlterheltség, a szabadidő hiánya, és végül pont a család és munka minősége látja kárát a nagy igyekezetnek. Ennek az egészségőrlő ciklusnak elkerülésére tett próbálkozások miatt fordul az elő, hogy azután vállal csak a család gyermeket, ha az apa már 4-5 éve dolgozik. Ezalatt igyekeznek megteremteni a feltételeket a családalapításhoz, és túl vannak a férfi kezdeti munkahelyi nehézségein.

Ha nő vagy

Ha nő vagy, még bonyolultabb a helyzet. Az anyagi szempontok mellett (mi az a TGYÁS, a GYED, a GYES, mekkora összegek, igénybe veheted-e stb.) azt is tervezned kell, hogy a pályád melyik szakaszán tudsz 2-3 évre (vagy többször 2-3 évre ) kilépni a munkából, és ennek milyen következményei vannak a számodra. A karrier számodra is lehet nagyon fontos, ezért vegyük sorra a lehetőségeidet, hogy jó döntést hozhass:

Összességében elmondhatjuk, hogy senki nincs könnyű helyzetben, gyakran a szülők segítségére szorul a fiatal pár mind anyagi, mind időbeosztási szempontból. Nehézségek tehát vannak bőven, de két komoly érvünk is van a gyermekvállalás mellett:

Szóval csak hajrá!!!

Olvasd tovább!

  • Az előző rész:

3.5. Kövesd nyomon az egészségügyet

  • A Következő rész:

3.7. Alumni