2.9. Külföldi tanulmányút

Általánosan elterjedt, hogy előnyös, ha valaki a felsőfokú tanulmányai alatt több-kevesebb időt külföldön tölt. Tapasztalatunk szerint ez így is van, de azért ezen a téren is vannak óvatosságra intő tények. Érdemes tehát megtervezni a tanulmányutat, hogy tényleg pluszt adjon, és ne időkidobásként éld meg utólag.

A külföldi tanulmányút előnyei

Legelőször érdemes tisztázni, hogy milyen kézzelfogható előnyökkel bír egy kis külföldi „kiruccanás”. Egyértelmű hozadék a nyelvismeret. Ennek fontosságát nem fejtjük ki részletesen, de gondolj csak a diplomakövetelményekre, az idegen nyelvű majdani pácienseidre, vagy az egészségügyi szakirodalom elérhetőségére. Alapvető elvárás az angol nyelv ismerete, de egy másik idegen nyelv ismerete is kezd elvárttá válni. A tanulmányút ennél azért lényegesebben többet adhat, hiszen az adott ország nyelve mellett megismerheted kulturális sajátosságait, az emberek, a hallgatók mentalitását, szemléletét és az egészségügy szereplőinek hozzáállását az ottani egészségügyi rendszerhez. Ezáltal jobban megismerheted a saját hazád értékeit és sajátosságait is, ami fontos része a személyiségérésnek. Természetesen új barátokat is szerezhetsz, kapcsolatokat építhetsz, és az a megfigyelésünk, hogy egy ilyen út segít a hallgatók kiégésének megelőzésében is. Ez azt jelenti, hogy kint feltöltődsz, és amikor hazaérkezel, jobban teljesítesz az itthoni környezetben is. Szintén fontos megemlítenünk azt a látókörbővülést is, ami lehetővé teszi, hogy jobban értékeld a hazai egészségügyi oktatás sajátosságait, megtaláld azokat a hangsúlyokat, amik egy klinikai dolgozó számára is fontosak. Ez az „érettség” nemcsak a későbbi munkád során segít majd, hanem pl. vizsgázóként is hasznos, hogy megértesd magadat a vizsgáztatóval. Ezeket a tanulmányutakat többféleképpen támogatja az egyetem, az állam, az Európai Unió és különféle civil szervezetek, alapítványok is. Ennek az oka, hogy nemcsak az egyén szintjén jelentkeznek a tanulmányutak pozitív hatásai, hanem van rendszerszintű hozadéka is a külföldi tanulmányaidnak:

Láthatod, hogy mind az egyén, mind a társadalom szintjén számtalan előnyük van a tanulmányutaknak. Itt is van az éremnek egy másik oldala, ezért összegyűjtöttünk pár gondolatot, amit mindenképp fontolj meg, mielőtt rohansz az Erasmus irodába:

Lehetőségek az egyetem alatt és után

Végezetül még egyszer bátorítani szeretnénk a külföldi ösztöndíjak tekintetében, ezekkel olyan ismeretekre és tapasztalatra tehetsz szert, ami a későbbiekben hasznos lehet. DE fontold meg alaposan az ellenérveket is, és ne téveszd szem elől, hogy mindenekelőtt diplomát szerezni érkeztél a Semmelweis Egyetemre!

Olvasd tovább!

  • Az előző rész:

2.8. Tudományos Diákkör (TDK)

  • A Következő rész:

2.10. Egészségügyi munka az egyetemi évek alatt