Klinikai laktációs tanácsadási gyakorlat
A stúdium célja
A tanácsadás és segítségnyújtás gyakorlati ismereteinek megszerzése nemzetközi laktációs szaktanácsadói vizsgával (IBCLC) rendelkező tapasztalt oktató mellett töltött kórházi gyakorlat során.
A stúdium témakörei
Várandósok felkészítése a szoptatásra: miért fontos a szoptatás? A legfontosabb információk átadása, ajánlott olvasmányok listája, kihez forduljon majd szoptatási segítségért?
Szülőszoba: első szoptatás segítése a szülőszobán, szoptatási nehézségek korai kiszűrése, az anya-csecsemő páros háborítatlan együttlétének biztosítása.
A gyermekágyas részleg: szoptatási testhelyzetek tanítása az anyának, helyes mellre-tétel segítése, a szoptatás megfigyelése és értékelése, az újszülött szopáskészségének vizsgálata, a hatékony és nem-hatékony szopás jelei, aluszékony csecsemő ébresztése, szoptatási nehézségek kiszűrése, kézi fejés megtanítása, általános információk átadása az anyának. Anamnézis felvétele.
Félév végi aláírás megszerzésének a feltétele: A kórházi gyakorlat teljesítése, amit az oktató igazol. A gyakorlat 4×6 órában (2+2 nap) történik az oktató által meghatározott kórházakban, előre meghirdetett időpontokban, 4-6 fős csoportokban.
Értékelés módja: gyakorlati jegy (ötfokozatú érdemjegy)
A gyakorlati jegy megszerzésének követelménye: A gyakorlati jegy megszerzésének feltétele a gyakorlati napló megírása és leadása.
Beadási határidő: Minden hallgató saját gyakorlatának utolsó napjától számított 14. nap. A kész munkanaplót a saját gyakorlatvezetőnek kell elküldeni e-mailen.
Ajánlott irodalom
- Marie Biancuzzo: Breastfeeding the Newborn – Clinical Strategies for Nurses; Mosby, 2003.
- A szoptatás – hogyan segítsük a sikert – Gyakorlati útmutatás egészségügyi dolgozóknak; SZTNB http://sztnb.hu/A%20Szoptatas%20-%20sikere%20-konyv.pdf