3.4. Külföldi munka a diploma után

A külföldi munkavállalás egyre aktuálisabb kérdés lett az utóbbi években. Ezért szeretnénk ebben a kiadványban ezzel a témakörrel is foglalkozni. Elöljáróban leszögeznénk, hogy mint a Semmelweis Egyetem KarrierKözpontja, azt szeretnénk, hogy minél több egészségügyi diplomás dolgozzon Magyarországon. Azonban nap mint nap találkozunk a hallgatói szándékkal, hogy több-kevesebb időt a diplomaszerzés után szeretne a friss diplomás külföldön dolgozni. Először vizsgáljuk meg ennek a tendenciának az okait:

Ezen szempontok figyelembe vételével nem ítélhető el az, aki úgy dönt, hogy külföldön próbál tapasztalatot, tudást, anyagi biztonságot szerezni, családot alapítani. Ezzel szemben áll az utóbbi időben szintén egyre többet hangoztatott felfogás, miszerint ha az állam költségtérítéses rendszerben finanszírozza a hallgatók itthoni tanítását, akkor elvárható, hogy ezt a diplomás itthoni munkával hálálja meg hazájának. Ennek a véleménynek a kézzelfogható megnyilvánulása a valamilyen formájú röghöz kötés. Ez azonban az egészségügyi kamarák és szövetségek szerint a problémát nem oldja meg, hanem korábbra hozza, hiszen a középiskolás nem fogja az egészségügyi szakokat választani, ha negatív megkötésekkel próbálják itthon tartani a végzetteket. Ezek alapján tehát a megoldás egy pozitív ösztönző rendszer bevezetése lenne, hogy a friss diplomások itthon maradjanak.

Karrierszempontból a külföldi munkavállalásnak van helye az egészségügyben. Azonban annak helyét nem a diplomaszerzés utáni képződés, szakosodás időszakára időzítenénk, hanem 5-6 évvel későbbre. Az itthoni rendszer megismerése, a hazai technikák elsajátítása és a stabil szakmai alapok megszerzése után sokkal hasznosabban tudsz külföldön 2-3 évet eltölteni. Ekkor nem az itthon is elsajátítható szakmai alapok kötik le a figyelmedet, hanem olyan módszereket, szemléletet leshetsz el, amelyeket itthon meghonosítva a terület szaktekintélyévé válhatsz. Ehhez azonban szükség van egy támogató hazai hozzáállásra a munkaadó részéről, hogy biztosítsa számodra a hazatérés lehetőségét. Legtöbbször ugyanis azért marad véglegesen külföldön egy magyar egészségügyi szakember, mert nincs hová hazajönnie, nem ismeri a gyorsan változó működési feltételeket.

Láthatod, hogy rengeteg nyitott kérdés marad még a külföldi munkavállalás hazai megítélése kapcsán. Szeretnénk ezért egy-két szempontot adni, amit gondolj végig, mielőtt külföldre vennéd az irányt. Ezeket azért is érdemes átgondolni, mert jó pár példa mutatja, hogy mekkora meglepetést tud okozni egy-egy nem kalkulált tényező. A legrosszabb, ami történhet, ha 3 hónap külföldi munka után jössz rá, hogy nem ezt akarod, vagy nem így.

Mindezeket figyelembe véve hozz csak döntést a külföldi munkavállalásodról. Érdemes még az egyetemi évek alatt, valamilyen ösztöndíj keretében külföldön kipróbálni magad, hogy a végleges döntés előtt megismerhesd saját idegenbeli szokásaid, a külföldi fogadtatásod és mindezeknek a rád gyakorolt hatását. Lehet, hogy rájössz, tényleg csak két évig tudod elviselni a nagyi mákos bejgliének hiányát.

Olvasd tovább!

  • Az előző rész:

3.3. Álláskeresési csomag

  • A Következő rész:

3.5. Kövesd nyomon az egészségügyet