Tartalomjegyzék

Az intermedier anyagcsere szabályozása III.

Glukokortikoidok

Az emberben a legnagyobb jelentőséggel rendelkező glukokortikoid a kortizol. ACTH hatására termelődik a mellékvesekéregben. Stressz hatására az ACTH-szekréció, így a kortizolszekréció is fokozódik. A stresszhatást sok dolog létrehozhatja, és a stressznek ez csak az egyik hatása.

A glukokortikoidok, így a kortizol hatásai

Mellékvesekéreg-elégtelenségben a szervezet nem csak a kortizol hiánya miatt lesz hipoglikemiás, hanem a glukagon hatásának elmaradása miatt is.

Izomszövet

Az izomszövet kortizol hatására nem használ fel glukózt, hanem ketontesteken és FFA-n él. Ilyenkor intenzív proteolízist folytat.

Zsírszövet

A kortizol a zsírszövetben lipolízist és szabad zsírsavak felszabadítását indítja el, és itt is gátolja a glukóz felhasználását. Nem minden zsírszövetre fejt ki azonban ugyanolyan hatást a kortizol:

Glukokortikoid-többletben a subcutan zsírszövet lebomlik, de az abdoinalis zsírszövet megmarad.

Máj

Kortizol hatására a máj intenzív glukoneogenezisbe és ketontestszintézise kezd; ennek alapanyagai a felvett fehérjék, zsírsavak és glicerin. Kortizol hatására azonban a glikogénszintézis is fokozódik, ez egy olyan hatás, ahol a kortizol hatása megegyezik az inzulinéval!

A máj méregtelenítő funkciója függ a glikogénszintjétől (glukuronidáció), így különböző mérgezésekkor glukokortikoidot is szokás adni a máj funckiójának segítésére.

Növekedési hormon, GH

Elválasztását serkenti:

Gátolja:

A novekedési hormonnak direkt és áttételes hatásai (IGF-1-en keresztül) vannak.

A GH direkt hatásai

Magas GH-szint esetén ezek a hatások dominálnak.

A GH indirekt hatásai

Ha a növekedési hormon aminosavak szintje miatt szeretálódik (azaz nem hipoglikemia, ilyenkor rendszerint inzulin és kortizol is jelen van), az indirekt hatások dominálnak. Ez főleg növekedés, az aminosavak felvétele → fehérjeszintézis serkentése.

Az intermedier anyagcserére ható egyéb hormonok

Pajzsmirigyhormonok

A pajzsmirigyhormonok (T31), T42)) igen hidrofób anyagok, így kötőfehérjéhez kapcsolódnak a plazmában. A plazma-tiroxinszint így nehezen változik, gyors szabályozást ezzel létrehozni nem lehetséges. Aktív formája a T3, ez a májban alakul át T4-ből.3)

Hatásai:

Androgének, ösztrogének

Elsősorben lipid- és fehérjeanyagcserére hatnak. Az intermedier anyagcserével és tápanyagellátással kölcsönösen hatnak egymásra.

Adipocytokinek

Az abdominalis zsírszövet termeli őket.

Étkezéssel kapcsolatos hormonális változások

Szénhidrátban gazdag táplálék felvételekor

Aminosavban / fehérjében gazdag

Vegyes táplálkozás

Vegyes és gyakori táplálkozáskor az inzulinszint együtt fog mozogni a táplálékfelvétellel, a glukagon - mivel kétirányú erő hat rá - nem változik jelentősen.

Éhezés hatásai az intermedier anyagcserére

Feladatok:

Éhomi állapot

A máj (75%-ban glikogénből, 25%-ban aminosavakból) glukózt állít elő az obligát glukózfelhasználók számára. A zsírszövet zsírsavakkal látja el a többi szervet. A vérplazma glukózszintje nem változik. A glukagonszint emelkedik, a kortizolszint nem változi, de hiánya súlyos anyagcserezavart okoz.

Rövidtávú éhezés (24-72 óra)

A máj glikogénraktárai kimerültek. A glukózt immár 100-ban aminosavakból állítja elő. A zsírszövet zsírsavaival nem csak a többi szervet látja el, hanem a máj ketontestjeinek szintéziséhez is hozzájárul. Az inzulinszint leesik, a glukagon- és adrenalinszint megemelkedik.

Hosszútávú éhezés

A ketontestek mennyisége megnő, az agy ilyenkor az energiaigényének felét képes ezekől fedezni. A glukoneogenezis és így a proteolízis mértéke csökken. Hormonális változások: megjelenik a GH, a T3 szintje csökken, hogy az anyagcsere lassuljon.

Megterhelésre, stresszre adott hormonális változások igen hasonlóak az éhezésre adott válasznak, de mivel itt ez a primer változás, itt emelkedik a vércukorszint, a FFA és ketontestek szintje. Fokozott munkavégzés hatására is ugyanez történik, de itt a többlettápanyagok fel is használódnak.

Anyagcserebetegségek

Diabetes mellitus, I. típus

Főként fiatalkorban alakul ki, ezért juvenilis diabetesnek is nevezik. A betegséget a pancreas β-sejtjeinek autoimmun pusztulása okozza. Ha a sejtek több, mint 60%-a pusztul el, létrejön az exogén hyperglikemia. Ilyenkor az éhomi állapotban normális vércukorszint jellemző, de glukóz bevitelére igen nagy vércukorszint-emelkedés jön létre. Ennél nagyobb mértékű pusztulás endogén hyperglikemiát okozhat, amelyben már az éhomi glukózszint is magas.

Ilyenkor - bár magas a glukózszint - csak az obligát glukózfelhasználó szövetek égetnek glukózt. A májba ugyan bejutna a glukóz, de a máj is glukózt termel, mert a glukagon van túlsúlyban. A zsírszövet élénk lipolízist folytat. Az α-sejt inzulin hiányában nem képes glukózszenzor-funkciójának ellátására, így folyamatosan azt hiszi, hogy kevés glukóz van, ezért növekedik a glukagonszekréció is.

Az I. típusú diabetes terápiájában inzulint adnak.

Tünetek:

A diabetes diagnosztikai módja korábban a vércukorterhelési görbe felvétele volt. A mai vizsgálat során csak az éhomi vércukorszintet és a terhelés utáni 2 órás vércukorszintet mérjük.

A vizsgálatot megelőző több hónapos glukózszintje jól jellemezhető a hemoglobin glikáltságának mértéke.

A diabetes hatására létrejövő hemoglobin-glikáció erősen emeli a myocardialis infarctus és perifériás érbetegségek kockázatát.

Diabetes mellitus, II. típus

A II. típusú diabetes nagyon gyakran együtt jár más típusú elváltozásokkal is. Elhízott emereknek sokkal több inzuint kell elválasztaniuk ahhoz, hogy vércukorszintjüket normális értékre hozzák. Az inzulinrezisztencia és inzulinhiperszekréció korrelációt mutat a BMI6)-vel.

1)
trijód-tironin
2)
tiroxin
3)
A pénteki előadásban ez másképpen hangzott el.
4)
Glukóz-dependens intesztinális peptid
5)
Glukagon-like peptid
6)
Testtömegindex, body mass index