Obligát intracelluláris baktériumok, a Chlamydiales rend Chlamydiaceae családjába tartoznak. Fontos humán kórokozók a Chlamydophila psittaci és a C. pneumoniae, illetve a Chlamydia trachomatis.
Gram-negatív, coccoid, nem mozgó baktériumok. Kettős membránnal és így LPS-sel rendelkeznek, viszont nincs merev peptidoglikán rétegük. Két nagy külső membránfehérjéjük van: OMP2, ami a család minden tagjára jellemző, és MOMP, ami alapján a C. trachomatis és a C. psittaci szerovariánsokra osztható.
Képtelenek ATP-t szintetizálni, viszont saját anyagaikat fel tudják építeni. Életciklusuk két szakaszból áll: fertőzőképes 300 nm átmérőjű elemi test és metabolikusan aktív, osztódó, 1 μm átmérőjű retikuláris test. A gazdasejtbe phagosomában jutnak be, és gátolják a lysosomával való fúziót. Ott retikuláris testekké differenciálódnak szaporodnak, majd újra elemi testekké alakulva exocytosissal (C. trachomatis és C. pneumoniae), vagy a sejt lízisével (C. psittaci) kiszabadulnak. Egy ilyen ciklus 2-3 napot vesz igénybe.
A TRIC célsejtjei a Csilló nélküli henger- köb- és átmeneti sejtek, így a húgycső, méhnyak, belső női nemi szervek, anorectalis nyálkahártyák, kötőhártya és légutak fertőzéseit okozza. Az LGV biovariáns a mononuclearis phagocytasejtekben replikálódik.
Krónikus follicularis coniunctivitis. Deformálja a szemhéjakat, ami a corneát irritálva hegesedést, fekélyesedést és vakságot okoz.
Férfiaknál a NGU4)-k 30%-át okozza. A vezető tünet a húgycső mucopurulens váladéka, de előfordul epididymitis, prostatitis, urethra stricturák és reaktív arthritis, illetve főleg homoszexuálisoknál proctitis
Nőknél urethrális szindróma és cervicitis fordul elő, de lehetnek tünetmentes hordozók is. Kialakulhat PID5), illetve tuba eredetű infertilitás, ectopiás terhesség, bartholinitis, perihepatitis.
Mindkét nemben okozhat részleges vagy teljes meddőséget, akár egyebekben tünetmentes hordozás következményeként is.
Zárványtestes coniunctivitis: Általában nem okoz vakságot. Újszülöttek fertőződhetnek a szülőcsatornán való áthaladás közben: ophtalmia neonatorum. Ez progrediálhat pneumoniává.
A Reiter-kórt („reaktív arthritis”) ugyancsak ezen biovariáns okozza, ismeretlen pathomechanizmussal.
Három stádiumban folyik le:
Mintavétel: Endocervix vagy endourethrális mintavétel, sejtekkel együtt. A vizsgálat történhet:
Bronchitist, pneumoniát okozhat, de az esetek 90%-ában tünetmentes. Legjellemzőbb az atípusos pneumonia. Kardiovaszkuláris kórképekben és arthritisekben feltételezik etiológiai jelentőségét.
Diagnosztikája PCR-rel történik nasopharyngealis tamponnal vett mintából vagy BAL6)-ból. Szerológiájában az IgM titeremelkedés diagnosztikus értékű.
Macskafélék pneumoniája, szarvasmarhák abortusza. Emberi kórkép: Papagájkór, psittacosis. A tüdőből szóródva a retikuloendotheliális sejtekben szaporodik.
Diagnózisa: Köpet, biopszia, vérminta, PCR. Tenyésztése veszélyes, mert aerosol képződhet.