Nemzetközi állásfoglalások ismerete

A stúdium célja

A csecsemő- és kisgyermektáplálással, valamint szoptatás támogatásával és védelmével kapcsolatos nemzetközi ajánlások, állásfoglalások és irányelvek ismertetése.

A stúdium témakörei

Az anyatejhelyettesítők marketingjének nemzetközi kódexe (1981), és az ezt követő WHO közgyűlések vonatkozó határozatai; „Csecsemő és kisded táplálás” – WHO/Unicef Találkozó Genf (1979); Nyilatkozat a Gyermekek Jogairól (1989); Gyermekekért Világtalálkozó (1990); Innocenti nyilatkozat - A szoptatás védelme, elősegítése és támogatása (1990, 2005); A csecsemő és kisded táplálás globális stratégiája (2002); A szoptatás védelme, elősegítése és támogatása Európában: Indítvány (2004); Amerikai Gyermekgyógyászati és Háziorvosi Akadémia ajánlása a szoptatás, anyatejes táplálás kérdésében; Csecsemő és kisded táplálás: standard ajánlás az Európai Unió számára; Kiegészítő táplálásra vonatkozó nemzetközi ajánlások: WHO (2001); Európai Gyermek­gastroenterológiai és Táplálkozástudományi Társaság (ESPGAN) (2008); Bababarát Kórház Kezdeményezés

Félév végi aláírás megszerzésének a feltétele: előadásokon való részvétel

Értékelés módja: gyakorlati jegy (öt fokozatú érdemjegy)

A gyakorlati jegy megszerzésének követelménye egy esszé leadása. Az esszé tartalmi és for­mai követelményei: A kötelező irodalomban megadott három nemzetközi állásfoglalásból (1. Európai indítvány, 2. Az anyatejet helyettesítő készítmények marketingjének nemzetközi kódexe, 3. A sikeres szoptatáshoz vezető tíz lépés – Bababarát Kórház Kezdeményezés) ket­tőt kiválasztva, és annak tartalmát elemezve (egy vagy több pontját kiemelve) a következő címmel kell esszét írni: „Milyen lépéseket tehetek szűkebb munkahelyemen, közvetlen kör­nyezetemben, vagy a társadalomban a nemzetközi irányelvekben foglaltak egy vagy több pontjának megvalósításáért?” A megfogalmazott lehetséges lépésekkel kapcsolatban kerül­jön bemutatásra azok realitása is. Terjedelem: 1,5-2 gépelt oldal.

Kötelező irodalom

Ajánlott irodalom