Tartalomjegyzék

A csecsemőtáplálás szociokulturális vonatkozásai

A stúdium célja

Bemutatja, hogy a társadalmi, kulturális, etnikai környezetés a történelmi hagyományok, a vallás milyen módon befolyásolják a szoptatást, milyen tendenciák érvényesülnek jelenleg, milyen lehetőségek kínálkoznak a kedvező és kedvezőtlen tendenciák befolyásolására.

A stúdium témakörei

Félév végi aláírás megszerzésének a feltétele: előadásokon való részvétel és egy írásbeli házidolgozat leadása október végéig, amelyben a hallgató elemzi szűkebb környezete szop­tatási adatait és viszonyait. Például: A kizárólagos szoptatás alakulása Pomázon az első hat hónapban, adatok elemzése legalább öt évre visszamenőleg. A dolgozta írója keressen választ arra a kérdésre, hogy miért éppen így alakultak az adatok szűkebb környezetében, és mit lehetne tenni, hogy tovább javuljon a helyzet.

Számonkérés módja: írásbeli kollokvium (tesztkérdések)

Tételsor

  1. Szoptatási tendenciák világszerte: hol, milyen arányban, mennyi ideig szoptatnak a nők, milyen tényezők befolyásolják ezt elsősorban?
  2. Szoptatási tendenciák világszerte: Etnikai tényezők, globalizáció, hagyományok, gazda­sági tényezők, vallási tényezők.
  3. Honnan szereznek információt a nők a szoptatásról? Mi befolyásolja döntésüket a szop­tatás megkezdése és fenntartása mellett? Az egészségügyi rendszer befolyása, a rokonság befolyása, információk az interneten, könyvekben, sajtóban
  4. Mit gondolnak a nők egymásról a szoptatással kapcsolatban?
  5. A szoptatás helyzete Magyarországon: A szoptatási arányszámok alakulása és elemzése.
  6. A társadalom domináns kultúrája: hagyományok, hiedelmek.
  7. Kisebbségi kultúra és szoptatás: Cigányság és szoptatás.
  8. A kulturális különbségek figyelembevétele a szoptatás támogatásakor
  9. Dolgozó nők és szoptatás: törvényi szabályozás, gyakorlati lehetőségek.
  10. A szoptató anya családi állapota (férjes, egyedülálló, tinédzser anyák), a tágabb család (nagyszülők, rokonok), a család anyagi helyzete és a csecsemőtáplálás, család hozzáállá­sa a szoptatáshoz.
  11. Erőszak a családban, szoptatásra gyakorolt hatások.
  12. Nyilvános szoptatás megítélése.
  13. Hosszú távú szoptatás megítélése.
  14. Szoptatást védő törvények (kódex, dolgozó szoptató anyák stb.)
  15. Felkészítés a szülésre és a szoptatásra (Csoportos foglalkozások – milyen témákat tartal­mazzon a felkészítés? Szülőknek szánt oktató anyagok.)

Kötelező irodalom

Ajánlott irodalom