Tartalomjegyzék

Szakdolgozat

A szakdolgozat ÁOK-s elkészítési rendje a http://neptun.semmelweis.hu/ oldalon érhető el (információk » tanulmányi információk » karok, intézetek » listában ott van)

Ebben viszonylag kevés szempontot adnak meg (szemben pl. a doktori disszertáció követelményeivel), tehát ez azt jelenti, hogy viszonylag szabadon formázható és szerkeszthető a dolgozat.

Az alapvető megadott követelmények a következők (csak formai szempontokról írok, tehát az ilyen „önálló munka” meg „dolgozatot vásárolni tilos” részeket most kihagyom):

Ezek a megadott feltételek, nem változtattam rajtuk semmit, ezért tűnhetnek némileg kevésnek.

A továbbiakban szempontokat írok le, amelyek – mivel nem előírtak, ezért – nem is kötelező jellegűek, azonban stilisztikailag helyénvalóak. Ugyanakkor jellemző, hogy különböző tudományos folyóiratok különböző formai követelmények alapján dolgoznak, ezért az alábbiaktól eltérő megoldás is szabályos lehet. A stilisztikai szempontok mellett néhány gyakorlati jótanácsot is adok.

témaválasztás


írás előtt, első lépések

A szakdolgozatírás elsőre nagyon nehéz és véghezvihetetlen feladatnak tűnhet. Egy kis átgondolással és struktúrával azonban lépésről-lépésre járva azon kaphatjuk magunkat, hogy már a befejező sorokat írjuk. Íme néhány jótanács:


a dolgozat fölépítése

Az ajánlott fölépítés:


címoldal

Sorrendben felülről lefelé:

rövidítések jegyzéke

A magyarázatra szoruló betűszavak, mozaikszavak jegyzéke.

tartalomjegyzék

bevezetés

  • Bevezetés
  • 1. első fejezet
  • 4. utolsó fejezet
  • Összefoglalás

törzsszöveg

  • 1. első fejezet címe
    • 1.1. első alfejezet
      • 1.1.1. első alfejezet első alegysége

és így tovább. Egyéni érzés alapján eldönthető, hogy mekkora terjedelmű szöveg képezzen egy egységet, ez a dolgozat témájától nagy mértékben függ.

szöveg formázása:
kép és táblázat:

A kép/táblázat aláírásának formátuma:

1. ábra. Az ábra összefoglaló címe. XY: az ábrán látható rövidítések felsorolása, magyarázata. [hivatkozás száma, ahonnan az ábra származik]

köszönetnyilvánítás

irodalomjegyzék és hivatkozások

Első számú példamondat[1]. Második példamondat [1]. Harmadik példamondat (1).

szempontok:

Értelemszerűen itt is tartani kell a megjelenési sorrendet: ha új hivatkozás jelenik meg a többi mellett, az kapja a legutolsó számot, míg a korábbiak változatlanok maradnak (így lehetséges az egymástól távol álló számok közös hivatkozása), ha pedig az összes hivatkozás most jelenik meg először, akkor a sorrendiség miatt nem kell kiírni az összes hivatkozást. Vigyázat, ha melléütünk, akkor a hivatkozás egészen más értelmet nyer, tehát [7,11] nem egyenlő [7-11] !

A forrásmegjelölésnek számos módja elfogadott, ezért csupán iránymutatásnak egy formula:

szerzők (teljes vezetéknév és a keresztnév kezdőbetűi) vesszővel elválasztva, majd végén pont. ezután a cikk címe. majd az újság címe (általában rövidítés), az adott publikáció évszáma, évfolyama és oldalszáma.

Példa:

áttekintés

szakdolgozatvédés

nyomtatványok

igazolas.szakdolg.temavalasztasrol.doc

szakdog.halaszt.nyomt_.doc