Tartalomjegyzék

Ioncsatornák

Előadó: Dr. Várnai Péter

Ioncsatornák osztályozása

Az ioncsatornák osztályozásának szempontja:

Ioncsatornák vizsgálata:

Voltage clamp (feszültségzár) technikával

Ábrán: Az 1. jelű elektródával mérjük a membránpotenciált. A csatorna nyitásával az ionáram hatására a membránpotenciál megváltozik. A 2. jelű elektródán kompenzáló

áramot juttatunk a sejtbe, hogy a membránpotenciált állandó értéken tartsuk. Ennek az áramerősségét mérjük, ez az áramerősség egyenlő a csatornákon átjutott ionárammal.

Patch clamp technikával:

A mérés maga megegyezik a voltage clamp technikával; előnye, hogy a pipetta szájába nagyon kis terület fér bele, így akár egyetlen csatorna áramát is mérhetjük.

Inaktiváció

A csatornák állapotai: zárt, de aktiválható → nyitott állapot → zárt, inaktív állapot

Akkor is bekövetkezik az inaktiváció, ha az aktiváló esemény még fennáll; ebből az állapotból a visszatérés hosszú időt (10-100 ms) vesz igénybe. (Aktiváció és inaktiváció ~1-2 ms)

Ioncsatornák konduktanciája

Feszültség-áramerősség diagramon az egyenes meredeksége megadja az ioncsatorna konduktanciáját.

Genetika

Az ioncsatornák génjei felderíthetőek; egyes alegységeit, részleteit azonosítani lehet a genomban. A szándékos vagy spontán mutáció eredményei vizsgálhatók.

Az akciós potenciál

Az akciós potenciálhullám kialakulásához szükséges ioncsatornák:

Az akciós potenciálhullám lefolyása

Az akciós potenciálhullámot befolyásoló tényezők:

Refrakter periódus

Az a periódus, amikor nem lehet újabb akciós potenciálhullámot kiváltani. Abszolút refrakter periódus: nem aktiválatóak a Na+ csatornák. Relatív: a membrán hiprerpolarizációja miatt csak nagyobb ingerrel váltható ki akciós potenciálhullám.

Az akciós potenciálhullám vezetése

Elektrotónusos potenciál, Térkonstans: az a távolság, ami alatt a membránpotenciál e-edrészére csöken (~37%). Az intracelluláris ellenállás növelésével csökken; a vezetés rosszabb lesz. A membrán ellenállásának növelésével nő; a vezetés jobb lesz.

Azokon a pontokon, ahol a membránpotenciál eléri a küszöbpotenciált, kinyitnak a feszültségfüggő Na+ csatornák → ott is kialakul az akciós potenciálhullám. A térkonstans növekedésével távolabb van a legtávolabbik pont, ahol még újabb akciós potenciálhullám kialakulhat → evolúciós cél a térkonstans növelése. Transzmembrán ellenállás növelése → myelinhüvely.