Tartalomjegyzék

Orvosi biokémia

A tárgy adatlapja
kódja a Neptunon első félév: AOKOBI463_1M, második félév: AOKOBI463_2M , harmadik félév: AOKOBI463_3M
kreditértéke első félév: 3, második félév: 5, harmadik félév: 5
típus előadás/gyakorlat
intézet Orvosi Biokémiai Intézet
intézet honlapja http://semmelweis.hu/biokemia
oktatási felelős Dr. Törőcsik Beáta
elérhetősége torocsik.beata@med.semmelweis-univ.hu, Telefon: +36 1 459-15-00/60035
számonkérés típusa kollokvium és szigorlat
számonkérés típusa év közben írásbeli és szóbeli demonstráció
nehézség nagyon nehéz tárgy

Első félév

Általános leírás a tárgyról

Vizsga

A hallgatónak a félévközi értékelések során a megszerezhető összpontszám legalább 55 %-át el kell érni és az értékelések közül nem lehet olyan, amely nem éri el a 40%-ot. Az osztályzat kialakításának módja: A félévközi beszámolók alapján történik a félévi munka értékelése. A félév végén a félévközi értékelések alapján a hallgató háromfokozatú értékelést kap. 0-54 % = nem felelt meg (1); 55-74 % = megfelelt (3); 75 % = jól megfelelt (5)

A tárgy tematikája

A tantárgy fő célja a biológiai szempontból fontos molekulák – aminosavak, szénhidrátok, lipidek és nukleotidok, valamint a fehérjék, enzimek, nukleinsavak – szerkezete és funkciója közötti legfontosabb összefüggések feltárása. Az enzimológiai modul ismerteti a biológiai rendszerekben megvalósuló kémiai folyamatok hatékonyságának és szabályozhatóságának az alapjait, különös tekintettel az enzimkinetika általános elveire, a metabolikus utak szerkezetére és szabályozására. A bioenergetikai modul az energia- és anyagkörforgás az emberi szervezetre jellemző összefüggéseivel foglalkozik, különös tekintettel táplálkozási vonatkozásaira és megalapozza a később elsajátítandó intermedier anyagcsere termodinamikai szemléletét.

Második félév

Általános leírás a tárgyról

Vizsga

A tárgy tematikája

A félév fő témája az intermedier anyagcsere, azaz a szénhidrát, lipid, aminosav és nukleotid anyagcsere leírása és ezen belül a folyamatok integrációja az egyes szervek és az emberi szervezet egészében. A gyakorlatokon olyan biokémiai módszerek kerülnek alkalmazásra, amelyek lehetővé teszik a metabolikus folyamatok kísérleti megközelítését. A konzultációkon a hallgatók eset-orientált diszkusszió keretében alkalmazzák az előadásokon elsajátított elméleti ismereteket, ezzel megalapozva a klinikai szituációk molekuláris szintű értelmezését.

Tankönyvek, jegyzetek

Biztosan kelleni fog
Ajánlott

További segédanyagok

A még egyelőre kiválogatatlan segédanyagok számára új oldalt nyitottunk

I. félév

Aminosavak, fehérjék, enzimek

Szénhidrátok, lipidek, nukleotidok, nukleinsavak

Molekuláris biológia

Gyakorlatok

Egyéb anyagok

II. félév

III. félév

II. intézet régebbi biokémia tesztjei:

Természetesen ez csak kis hányada annak a több ezer kérdésnek, amelyek közül a tesztkérdéseket kiválogatják, de a jellegét legalább hűen mutatják. Mivel ezt lelkes hallgatók írták, bizonyára találhatók bennük hibák, és a formátumuk sem egységes. Ha erre jársz, és érzel magadban energiát, kedves Olvasó, nyugodtan szerkeszd újra!

Beugró kérdések