====== Farmakodinámia ======
A gyógyszerek hatásmechanizmusával foglalkozik.A gyógyszerek nagy része valamilyen makromolekuláris támadásponttal bír.
**Makromolekuláris támadáspontok:**
- Receptorok: **ioncsatorna** (n-ACh-R—kurare—serkentő, GABAA—gátló); **metabotróp receptor**(//G-fehérje kapcsolt//[Gs-β1,2,3; Gi-α2 és M2,4; Gq-α1 és M1,3,5]; //Tirozin kináz receptor//) **Magi receptor** ( szteroid hormon receptor, pajzsmirigy hormon receptor).
- Feszültség függő ioncsatorna: **ff.Na+ csatorna**-Tetrodotoxin(TTX),helyi érzéstelenítők,antiarrithmiás szerek,antiepilepticum; **LCa++ csatorna**-Verapamil; **ATP senz.K+ csatorna**-orális antidiabetikumok, sulfanilureák
- Membránban lévő iontranszporterek: (**Na+/K+ ATPáz**-digoxin)
- Membránban lévő transzporter fehérjék: ( **NA visszavevők**-antidepresszánsok)
- Enzimek: (**ACh**-kolin észteráz bénítók, MAO inhibitorok)
- Struktúrfehérjék (mikrotubulusok, nukleotid/nukleozid analógok)
==== Hogyan fejtik ki hatásukat a gyógyszerek? ====
===A gyógyszer kössön a támadásponthoz===
{{ :aok:farmakologia:nevtelen_2.jpg?500 |}}
Ahogy az anyag plazma cc.-ja emelkedik, úgy kötődik egyre több a támadásponthoz és eléri a legnagyobb kötési valószínűséget a Bmax.-ot.Azonban ezt az első görbéről nem tudjuk leolvasni.Ezért az első görbét deriválni kell.Ekkor megkapjuk a második görbét,amely egy sigmoid görbe, amelyet két paraméter ír le.
* Bmax.
* Kd, amely 50%-os telődésnél megadja a disszociációs állandót.(Itt a legmeredekebb a közepén ezért ezt az értéket könnyen meg tudjuk határozni.)
===A gyógyszer csináljon valamit azzal, amihez hozzákötött===
{{ :aok:farmakologia:nevtelen_3.jpg?500 |}}
Ahogy az anyag plazma cc.-ja emelkedik, úgy kötődik egyre több a támadásponthoz és eléri a legnagyobb kötési valószínűséget, és így tud egyre erősebb hatást kifejteni.Azonban itt is az a baj, mint az előző esetben.Ahhoz hogy a görbét pontosan le tudjam olvasni deriválnom kell.Az Emax./50-et tudom könnyen meghatározni, hiszen itt a legmeredekebb a közepén ezért ezt tudom mérni.Ha ezt a cc. tengelyre vetítem, akkor megmutatja nekem az EC50-et. Ezt felhasználva -lgEC50-et=potency. **Potency**,mennyire potens a mi anyagunk,mennyit kell beadni,hogy hasson.Azonban minden élettani rendszer hatássokszorozóval működik.Vagyis, ahhoz, hogy mi az EC50-et elérjük nem kell 50% anyagot beadni. EC50 kisebb,vagy egyenlő Kd.
{{ :aok:farmakologia:nevtelen_4.jpg?500 |}}
**Spear receptor:** tartalék receptor, mindig van a rendszerben.Ha a receptorhoz kötődik egy anyag(L, azaz ligand), akkor megváltozik a konformációja.Ha nem kötődik a R.-hoz semmi, akkor is van a valamennyi aktív forma, a R.-nak van konstitutív aktivitása.Ha hozzákötődik egy L. a R.-hoz, akkor az az anyag a Gaus-görbét úgy tolja el, hogy a lehető legtöbb R. aktív formába kerüljön.Minden egyes R. esetében meghatároznak, egy anyagot, ami az ő **full agonistája**.Ez általában egy endogén anyag,ez aktiválja a legtutibb konformációba a R.-t.Beszélünk még **parciális agonistákról** is, ezek is aktiválják a R.-t, de nem a legtutibb állapotot hozzák létre.Vagyis ők soha nem érik el az Emax.-ot.
{{ :aok:farmakologia:nevtelen_5.jpg?500 |}}
**Efficacy**:aktiváló képesség vagy intrinsic aktivitás,a L. aktiváló képessége a R.-on.**Tiszta antagonista**, ez még az eredeti konformációt sem fogja semennyire sem aktiválni, vagyis efficacy=0.Ez igazából nem létezik, mert egy L. vagy picit parciális agonista vagy inverz agonista, de soha nem tiszta antagonista.
**Inverz agonista**:ez a L. ha kötődik a R.-hoz még az alapaktivitást is csökkenti. A különböző hatékonyságú vegyületek annál jobban elválnak egymástól,minél kevesebb a mögöttük lévő hatásfokozó R.
===Hogyan vizsgáljuk az antagonistákat?===
{{ :aok:farmakologia:nevtelen_12.jpg?500 |}}
Tiszta kompetitív antagonizmus jellemzője a párhuzamos jobbra tolódás.A tiszta kompetitív antagonizmus azt jelenti, hogy kizárják egymás kötődését.Valamilyen fix cc.-jú antagonista mellett az agonista görbéje jobbra tolódik,eléri az Emax.-ot, mert előbb-utóbb leszorítja az agonista az antagonistát.
A nem kompetitív antagonizmus jellemzője a görbe lefele tolódása.Hiszen a nem kompetitív antagonizmus azt jelenti, hogy az antagonista hozzá kötődik a R.-hoz és nem disszociál le onnan, tehát a R. nem hozzáférhető az agonista számára.Ezért hiába emeljük az agonista cc.-ját, soha nem fogja elérni a maximális hatást, ha jelen van nem kompetitív antagonista is.
===Ezt hogyan vetítjük betegek vizsgálatára===
{{ :aok:farmakologia:nevtelen_7.jpg?500 |}}
Elkészítünk egy esetszám görbét,és ha már az összes ember reagált, akkor az alapján fel tudunk építeni egy dózishatás görbét is. **ED50**:Az a mennyiség, ahol a vizsgált egyedek 50%-a pozitív választ adott. Gyógyszereknek van azonban egy olyan rossz tulajdonsága is, hogy bizonyos dózisnál már toxicusak majd később letálisak.**TD50**:Az a mennyiség, ahol a vizsgált egyedek 50%-a toxicus károsodást szenvedett. Akkor vagyunk szerencsés helyzetben ha a két görbe minél távolabb van egymástól, ez a //penicillin//.Szerencsétlen az, ha a görbék egymásba érnek, ilyenek a szívglikozidok //digoxin//,mániakezelés gyógyszerei //lítium//.
TI=TD50 és az ED50 hányadosa. TI(terápiás index):Hányszor nagyobb a toxicus dózis a terápiás dózisnál.Ha a TI nagy, akkor az nagyon jó.Ha a TI kicsi, akkor nagyon kell vigyázni a gyógyszerhasználat esetén.
**Tolerancia:** az ismételt adagolások során az EC50 érték emelkedik.Ez azért alakul így, mert a szervezet gyorsabban eliminálja az anyagot, vagyis a cc.-ja gyorsabban csökken.Másik ok, hogy a R. deszenzitizálódik a többszöri találkozások hatására.
====== Farmakokinetika ======
Azzal foglalkozik, hogy az anyagok hogyan mozognak a szervezetben.Hogyan jutnak be?Hogyan vándorolnak ide-oda a szervezetben?Hogyan ürülnek ki a szervezetből?Mindig plazma cc.-t mér.
A szervezetünk tele van barrierrel,amelyen az anyagnak át kell jutnia.Milyen módon tudnak átjutni az anyagok?
* **1.)Diffúzió:** **//lipides diffúzió//**:Könnyen átjut, az ami kicsi és lipid oldékony.Ami ionizált nem tud átjutni.Az előnye, hogy nagy felületet jelent és nem telíthető.
**//vizes diffúzió//**:az Aquaporinok a karbamid méretéig engednek át anyagokat.
* **2.)Karrier mechanizmus:** **//passzív-transzport//**:vér-agy gáton csak az aminosavak mennek át.
**//multidrog rezisztencia protein//**:az ég világon mindent kipumpál
**//aktív-transzport//**
* **3.)Endocitózis-exocitózis:**
* **4.)Struktúra elkerülése:**Például az erek kisebb-nagyobb pólusain ki tud lépni az anyag az extracelluláris térbe. Nincs ilyen kiskapu a //vér-agy gát//, a //vér-retina gát//, a //vér-here gát//, és a //vér-placenta gát// esetében.Ezért az agyba, csak a lipofil gyógyszerek jutnak be.Azt is fontos figyelembe venni, hogy a diabeteses terhes csak inzulint, a trombózis hajlamos terhes csak heparint kaphat, mert ezek nem jutnak át a placentán.
**Milyen az egyes anyagok plazma cc.-jának időbeni lefolyása?**
{{:aok:farmakologia:nevtelen_8.jpg?400 |}}
* Intravénásan beadott anyag:bármennyit be lehet adni, gyors, nehéz vénát szúrni
* Intramuscularisan beadott anyag:könnyű beadni, sokat be lehet adni, fáj
* Subcutan beadott anyag:könnyű beadni, de nem lehet nagy mennyiségű anyagot
* Per os beadott anyag:könnyű beadni,
AUCx és az AUCi.v. hányados megadja a hozzáférhetőséget.
Eloszlás, azt jelenti, hogy az anyag különböző térfogatokban tud eloszlani.
Eloszlási térfogat(Volume of distribution) Vd=M(beadott anyag)/C(cc.)
* Ha 20l az eloszlási térfogat, akkor az anyag az extracelluláris térfogatban oszlik el
* Ha nagyon-nagy az eloszlási térfogat, akkor az az anyag valamilyen fajta raktározódását jelenti. Pl:a lipofil anyagok raktározódnak a zsírokban
ΔM(kiürített mennyiség)/ Δt(adott idő)=Cl(clearance) ⇒ ΔM = cc. X Cl X Δt ⇒ M = Cl X **cc.X t** Ez általában igaz kivéve, ha telítődnek az enzimek ΔM = cc.0 X Cl X Δt⇒Ez a 0.rendű kinetika.Ilyen az Etanol,és az antiepileptikumok Fenitoil.Ezek az anyagok nagy dózisnál 0.rendű kinetikát mutatnak.Ez azt jelenti, hogy a cc. idő függvény lineáris.
**cc.X t**:ez nem más mint a cc. idő függvény integráltja vagyis **AUC** ⇒ **M = Cl X AUC**
Cl = cc.kezdeti X e-( Cl/v )X t
Felezési idő:meg lehet határozni, egy olyan idő intervallumot, amikor az adott anyag értéke a felére csökken.
T1/2 = V/Cl X ln2
**Öt féléletidő szabály:**
{{:aok:farmakologia:nevtelen_11.jpg?400 |}}
Ha van egy anyag, amit nagyon régóta adtál a betegnek, akkor az öt féléletidő szabályt alkalmazzuk. Ha fenntartó dózisban elkezdünk adagolni egy gyógyszert, mindegy milyen sűrűn adod és mennyit adsz, a steady state öt féléletidő után áll be.
Pl: ha van egy 3 órás féléletidőm akkor 15 óra után beáll a steady state. Probléma akkor lép fel, ha van egy olyan anyagom, mint az amiodaron, aminek 135 nap a féléletideje ⇒ 5X135 nap, tehát 675 nap után áll be a steady state. Ezért úgy alakítjuk ki a kezelést, hogy az első alkalommal beadunk egy feltöltődózist (Dt), és utána folyamatosan csak fenntartó dózist adunk.
Dt=ci X vt
Df=cc.study state X Cl X Δt