======Turnusválasztás======
A hatodév bizonyos szempontból már ötödévben elkezdődik: még az utolsó igazi vizsgaidőszakod előtt jelentkezned kell a négy meghirdetett hatodéves turnus valamelyikébe.
**Mi az a turnus?** » A hatodéves oktatás //tömbösített rendszerben// zajlik. Ennek során egy adott szakterületen (belgyógyászat, sebészet stb.) töltesz el hosszabb időszakot (1-9 hetet). Mivel a nagy létszámú évfolyam számára a párhuzamos oktatás technikailag kivitelezhetetlen, ezért **a hallgatók különböző sorrendben teljesíthetik a kötelezően előírt tantárgyaikat**. Alapvetően egy ilyen //sorrendet// hat fő szigorlati tantárgy alkot (belgyógyászat, sebészet, gyermekgyógyászat, szülészet-nőgyógyászat, neurológia, pszichiátria) - **ezt nevezik turnusnak**. Egyetemünkön hagyományosan **négy variáció** közül választhatsz, azaz a fő tárgyakat négy különböző, előre adott elrendezés szerint veheted föl (ezen belül pedig további osztással a kisebb kurzusok is eltérő időpontban teljesíthetőek).
A hatodévben tehát **négy turnusban zajlik a képzés párhuzamosan** (I-IV.), mindegyik turnus további négy csoportra oszlik (A-D), egy csoport átlagos (ideális) céllétszáma 25 fő. A turnusok a hat fő szigorlati tantárgy sorrendjében különböznek egymástól, míg a csoportok egy turnuson belül az egyes részkurzusokban térnek el (pl. belgyógyászati infektológia, mentőgyakorlat, érsebészet stb.). A turnusokra minden évben a Dékáni Hivatal által megadott határidőig jelentkezhetsz, a tényleges csoportbeosztást a Hallgatói Önkormányzat végzi. A turnusok pontos fölépítését és időpontjait a [[ÁOK:szigorloev:turnusbeosztas|Turnusbeosztás]] oldalon találod.
Tanulmányaidat alapvetően nem befolyásolja, hogy mely turnus választod, hiszen (optimális esetben :)) az év végére minden szigorlatod és aláírásod meglesz, és fölveheted a záróvizsgát. Ugyanakkor számos kisebb szempont adódik, amelyek figyelembe vételével sokat lendíthetsz a hatodéveden, akár tanulmányi szempontból, akár egyéb tervekről legyen szó. //Az alábbiakban összeállított listánk koránt sem teljes, amennyiben bármit hiányolsz belőle, ne habozz kiegészíteni!//
=====Szempontok a választás előtt=====
Szerencsére nem igaz az a pletyka, hogy bármelyik turnus "jobb lenne" a többinél, ennek ellenére valamilyen rejtélyes okból minden évben vannak "népszerű" csoportok. Pedig valójában pont abban rejlik a hatodév sokkal nagyobb szabadsága, hogy mind a négy választható variáció másképp passzol a hallgatók egyéni terveihez - és a legtöbb esetben mindenki megtalálja a magának legmegfelelőbb megoldást.
===külföldi tanulmányút===
A választásban meghatározó szerepet kaphat, ha külföldre tervezel menni, vagy már el is nyertél egy fix időpontra szóló ösztöndíjat. Az első esetben könnyebb dolgod van, hiszen rengeteg utazást szervezhetsz célzottan egy-egy gyakorlat idejére (tipikusan ilyen a legismertebb külföldi gyakorlati lehetőség, az Erasmus), ekkor is érdemes átgondolnod a következőket:
* **milyen gyakorlato(ka)t töltenél szívesen külföldön**
* **mikor utaznál** » hogyan illeszkedne legjobban az utazás a saját ritmusodba » év elején, közepén, végén?
* **az utazás függvényében hogyan osztanád be a tanévedet** » több vizsgát letudni előtte, vagy "pihenésképp" utazással kezdeni, és utána folytatni a tanulmányokat
Végül ezek alapján csupán meg kell keresned azt a kurzust, amely az általad választott tantárgyat a Neked megfelelő időben oktatja.
A fix időpontra szóló ösztöndíjak esetében sokkal inkább Neked kell igazodnod a körülményekhez:
* **mely gyakorlatok essenek az ösztöndíj idejére?** » mivel az adott évben az összes kötelezően előírt gyakorlat elvégzéséről igazolást kell vinned, különben csúszol a tanulmányaiddal, ezért ilyenkor valószínű, hogy amennyiben az ösztöndíj nem kötött témára szól, akkor azt a tárgyat kell majd kint töltened, amelyik egyébként is oda esik a turnusodból adódóan » ekkor érdemes átgondolni, hogy mely gyakorlatokat szeretnéd mindenképpen itthon tölteni, és mely területből szereznél például külföldi tapasztalatot is
* **milyen vizsgákat tennél le inkább az utazás előtt, és melyeket hagynál a végére?**
===számodra fontos tárgyak===
Nem meglepő, hogy például a hatodév elején, szeptemberben lerakott gyermekgyógyászat vizsga anyagára a következő év májusában már csak nyomokban emlékszel (ott is leginkább a vizsgáztató jól vagy kevésbé jól borotvált szakállára, esetleg arra, hogy a bal vagy a jobb cipőd szorított jobban a tételkidolgozáskor) - ilyen szempontból tehát nem mindegy, hogy mely tárgyak lesznek "frissebbek" a fejedben, mire elérsz az államvizsgához.
Legtöbben ilyenkor az általuk választott szakterületet alapul véve indulnak el - itt is több jó megoldás lehetséges:
* **leteheted** az általad választott szigorlatot akár a **hatodév elején**, hogy aztán önkéntesen bejárva az általad választott intézménybe, még több tudásra és gyakorlatra tegyél szert
* vagy teheted a leendő szakmádhoz **fontos szigorlatot az év végére**, így az államvizsga és az utána nem sokkal kezdődő rezidensképzés elejére még ezek az információk lesznek leginkább a tudatodban
//Például:// egy lehetséges jó megoldás, ha szülész-nőgyógyásznak készülsz, akkor előre veszed a szakmához legkevésbé kapcsolódó tárgyakat (pl. pszichiátria), míg a terület számára legfontosabbakat rakod le a végén (szülészet-nőgyógyászat, sebészet).
Végül szempont lehet az **"általános ismétlés"** is, például egy belgyógyászat szigorlattal zárva az évet talán könnyebben indulsz neki az államvizsgának, hiszen maga az anyag is átfogóbb.
===magánélet===
Elsőre mellékesnek tűnhet, de sokaknál nem kevésbé fontos szempont, hogy egyszerűen saját maguknak is kényelmes legyen a hatodév. Ilyen szempontból pár érdekes és megfontolandó szempont:
* **mely turnusokban esik szigorlati időszak** (általában egy hét) **ünnephez közel?** » nem mindegy, hogy hatodszorra is tankönyvvel a hónod alatt bontod a karácsonyi ajándékot, vagy sem :)
* **mikor végzed a mentőgyakorlatot** » akár az eltérő típusú sérülések miatt, de akár az is számíthat, hogy télen megfagysz-e vagy nyáron megsülsz-e a kocsiban és a helyszíneken
* **milyen távol esnek egymástól a szigorlatok és mely időszakban** » az egyes turnusokban különböző helyen adódnak hosszabb szünetek (pl. nem mindegy, hogy a mentőgyakorlatot és családorvoslás gyakorlatot, amelyeket általában egymás után töltöd és nincs vizsga belőlük, egy 4 hetes neurológia követi, ahol 2 hét után már készülhetsz a szigorlatra - vagy pedig egy 9 hetes belgyógyászat, ahol így tulajdonképpen 2 hónapot is "lazábbra vehetsz" a tanulást tekintve)
* **mennyire nehéz az adott gyakorlat** » köztudott, és hallgatószájon kering, hogy egyes gyakorlatok (és egyes gyakorlati helyek, lásd később) az ottani rendszerből-szokásokból adódóan lazábbak, mint mások - így előre tervezhetsz, hogy mikor szeretnél magadnak "keményebb időszakot" beosztani, és mikor vennéd lazábbra a gyeplőt
===csoporttársak===
Bár ez a szempont félig-meddig a //magánélet// részhez tartozik, de sokak számára annyira kiemelt helyen szerepel, hogy itt is nagyobb hangsúlyt fektetünk rá. A hatodév során az eddigi betűbeosztások értelemszerűen megszűnnek - az átrendeződés során pedig a legközelebbi közösséged az a nagyjából 25 fős csoport lesz, ahova a turnuson belül jelentkezel (pl. II/B, IV/D stb.). Ezért valóban **nem utolsó szempont, hogy a következő egy évedet kikkel töltöd majd el** - tudtok-e segíteni egymásnak a legkülönbözőbb tanulmányi kérdésekkel kapcsolatban (tételkidolgozások, ügyeleti cserék, tanrendváltozáskor riadólánc, vizsgaidőpont felvétele vagy cseréje stb.).
Nem egyszer ezért előfordul, hogy már kialakult baráti társaságok együtt jelentkeznek egy-egy csoportban - ilyen esetben bizalommal fordulj a HÖK-höz segítségért, ahol a lehetőségeikhez mérten minél jobban próbálnak odafigyelni, hogy minden ilyen kívánságnak is eleget tegyenek.
===gyakorlatok nehézsége===
Ebben a bejegyzésben nem célunk végigmenni az egyes gyakorlatok és gyakorlati helyek sajátságain - ezt majd reméljük, megteszed Te nekünk! :) A tárgyak leírásánál szeretettel várjuk nem csak az objektív követelményeket, segédanyagokat, de azt is, hogy Te milyennek láttad-élted meg a gyakorlatot, hiszen erre sokan alapozhatnak aztán az utánad következők.
Azt azonban már ma is bármelyik idősebb hallgatótól megtudhatod, hogy **mely gyakorlatok**, és leginkább milyen intézményekben, **mennyire nehezek**: mennyit kell bejárni napközben, milyen munkát végeztetnek Veled, milyen elvárásoknak kell megfelelj - és nem utolsó sorban mennyire nehéz a szigorlat » az egyetemi intézményekben mindig ott teszed le a szigorlatot, ahol a gyakorlatot végezted - ugyanakkor ha külső intézményben, kórházban töltöd ezt az időt, akkor figyelj rá, hogy a vizsga valamely egyetemi intézetben lesz!
Ezek alapján tehát azt is úgy-ahogy előre megtervezheted, hogy az év mely időszakában szeretnél szabadabb életet élni, és mikor koncentrálnál jobban a tanulásra. Ugyanakkor meg kell jegyeznünk, hogy egy-egy intézet "lazaságában" szinte bármikor változás lehet, a mai napig hallhatunk arról, hogy itt-ott szigorítanak a tételsoron, a vizsgák menetén, a gyakorlati számonkéréseken - ezért ilyen szempontból a tavalyi beszámolókra is óvatosan alapozz!
=====Ha semmi sem jó=====
Eleinte sokan nem tudnak róla, pedig igen fontos eszköz lehet a kezedben, hogy **indokolt esetben egyéni tanrendet is igényelhetsz**. Az indokolt eset részleteiről a dékáni hivatalban érdeklődj: az igénylés módja, a szükséges papírok, a külön vizsgafelvétel és természetesen az elfogadható indokok részleteit ügyintéződ elmondja majd.
=====Személyes tapasztalatok a turnusokról=====
Várjuk szeretettel a véleményeket (mivel jelen sorok írója a IV. turnust végezte, ezért ebből tudok személyes élményeket mesélni)!
===I. turnus===
===II. turnus===
===III. turnus===
===IV. turnus===
A "négyes turnus" szerintem egyike a legjobban időzített turnusoknak: a gyermekgyógyászat, mint kezdő tárgy egy hosszú gyakorlat, így a nyár többé-kevésbé zavartalanul megmarad, mert az első szigorlat csak szeptember elején jön el. Ezek után következik a családorvoslás és a mentőgyakorlat - ez a kora őszi idő szerintem szintén ideális mentőzéshez, mert (jó esetben) már kevésbé tombol a hőség, viszont nem fagysz meg akkor sem, amikor fél hétre mész műszakváltásra. A következő kényelmes tény, hogy miután a kicsit zsúfolt ősz alatt hirtelen letudtad a neurológiát és pszichiátriát is, az ismét kényelmes 9 hetes belgyógyászat gyakorlat pont az ünnepek előtt kezdődik: így gond nélkül lehet karácsonyozni és szilveszterezni is, mert a december eleji vizsga után legközelebb február elején kell újra szorongatnod az indexed. Ezek után már csak a sebészet és szülészet van hátra (ilyen szempontból erre a területre készülőknek is ideális az a beosztás).
=====Ha mégsem a legjobb helyre jelentkeztél=====
Mivel a jelentkezési határidő lejárat után van még átfutás az adminisztráció során (amíg a HÖK rendszerezi, véglegesíti a listát, majd eljuttatja a Dékáni Hivatalhoz), ezért ha nem sokkal a jelentkezés után kiderül, hogy valamiért mégis változtak a terveid, akkor általában átjelentkezhetsz más turnusba/csoportba **csere útján** - az általános kikötés tehát általában annyi, hogy az adott csoportkeretszámok ne változzanak. Az ilyen cserék megszervezésére ideális fórum a csoportlevlista.