Pont annyi, amennyit beleteszel.



Loading


GSI 2. tétel: Sejtciklus, mitózis

A sejtciklus fogalma

A sejtciklus a sejtek közötti információátadás egy módja. A mitózis során két azonos génállományú sejt keletkezik.

A sejtciklust két fő részre osztjuk, amelyeket további szakaszokra bonthatunk:

  • G0
  • Interfázis
    1. G1
    2. S
    3. G2
  • M fázis 1)
    1. Mitózis
      1. Profázis
      2. Prometafázis
      3. Metafázis
      4. Anafázis
      5. Telofázis
    2. Citokinezis

A sejtciklus során 3 ellenőrzési ponttal találkozik a sejt, mindhárom a genom integritásának megőrzését szolgálja. Ezek:

  • G1 ellenőrzési pont, más néven restrikciós pont
  • G2/M ellenőrzési pont
  • M ellenőrzési pont

A sejtciklust Cdk2)-k szabályozzák, amelyeket ciklinek aktiválnak. Ezen fehérjék mennyiségét és aktivitását sokféle hatás befolyásolhatja:

  • Kinázok és foszfatázok
  • Kinázgátlók
  • Transzkripiós és transzlációs szabályozás
  • Ubikvitináció és lebontás szabályozása

G_0 fázis

Legtöbb testi sejtünk G0 fázisban van, ebben a fázisban a sejt nem osztódik, legtöbbször nem is növekszik. Innen a sejt visszajuthat a G1 fázisba, ehhez növekedési faktorokra és letapadásra van szüksége.

G_1 fázis

A G1 fázisban a sejt növekszik, felkészül a következő osztódásra. A fázis végét a restrikciós ponton való átlépés jelenti.

A restrikciós pont

A restrikciós pont lényege az E2F transzkripciós faktor felszabadítása, ami alapesetben pRb3), p107 és p130 fehérjékhez kötve található.

A restrikciós ponthoz közelítve Ciklin D ↑, ezzel párhuzamosan a Cdk2 inhibitorfehérjéi ↓ (p15, p16, p18, p19). A Ciklin D által aktivált Ciklin 4/6 ezután foszforilálja a pRb-t fogva tartó fehérjéket, így azok elengedik az E2F-et.

Az E2F transzkrptomjában főként a DNS-szintézishez szükséges enzimek szerepelnek (DNS-polimeráz, Timidin-kináz). Ugyancsak itt szerepel a Ciklin E génje, ami Cdk2-höz kapcsolódva a CyD-Cdk4/6 komplexhez hasonló mechanizmussal további E2F-et szabadít fel. Végül itt termelődik a Ciklin A, ami ugyancsak Cdk2-höz kapcsolódik, és a replikáció beindításában, tehát a tényleges S fázisba lépésben játszik szerepet, a kialakult komplexet nevezik SPF4)-nek.

A sejtciklus inhibitora a p53 fehérje, ami stressz hatására fokozott mennyiségben felhalmozódik a sejtben. A p53 egy transzkripciós faktor, ami fokozza a p21 termelődését. A p21 fehérje az összes ciklint képes gátolni. (Ennek a rendszernek a tagjai még a p27 és p57 fehérjék is.)

S fázis

Az S fázisban történik meg a sejt génállományának megkettőződése, azaz a replikáció.

Az eukarióta kromoszómákon több origó található, ahonnan a replikációs villa elindulhat. Ezek mindegyikéhez először iniciációs fehérjék kötődnek, amelyek széttekerik a DNS-t azon a szakaszon. Ide kapcsolódik utána a replikációs komplex. A replikációs komplexet az előző fázisban képződött SPF foszforilálja, így aktiválja.

A jelen levő p27 fehérje gátolja az SPF működését. Ezt az SCF5) fehérje bontja le.

A DNS megkettőződése szemikonzervatív6), azaz mindkét képződő kettős szál egyik szála eredeti, a másik a komplementaritás elve szerint újonnan épült hozzá.

G_2 fázis

Ebben a fázisban a replikáció sikerességét ellenőrzi a sejt, valamint további növekedésre van módja. A G2 fázis végén található G2/M ellenőrzési pont átlépése jelenti ennek a fázisnak a végét.

A G_2/M ellenőrzési pont

A G2/M átmenetet a Ciklin B/Cdk1 komplex, más néven MPF7) szabályozza. Ezt két kináz foszforilálja treonin és tirozin oldalláncain. A treonin foszforilációja aktiváló hatású, a tiroziné gátló. A gátló foszfátot a CDC25 fehérje távolítja el, ilyenkor az MPF aktiváldik, és az M fázishoz szükséges fehérjéket foszforilálja, valamint pozitív visszacsatolásként a CDC25-öt is aktiválja.

MPF szubsztrátjaHatás
Lamin A, B, CMaghártya lebomlása
Aktomiozin komplexekMikrofilamentumok aktivitása ↓
Korai cytokinezis gátlása
Kondenzinek Heterokromatin kialakulása
H1, H3 hisztonok
APC8) Szekurin lebontáa
MAP9) Mikrotubulus-rendszer felkészítése a mitózisra
1)
Egyes források az egész M fázist nevezik mitózisnak
2)
Ciklin-dependens kináz
3)
Retinoblastoma
4)
S-phase Promoting Factor, S-fázis Serkentő Faktor
5)
Skp-Cullin-F-box
6)
„A felét meghagyó”
7)
Mitosis Promoting Factor, Mitózis Serkentő Faktor
8)
Anaphase Promoting Complex, Anafázis Serkentő Komplex
9)
Mikrotubulus-Asszociált Protein

QR Code
QR Code GSI 2. tétel: Sejtciklus, mitózis (generated for current page)